Eko-herb Uniejowa

Prawie 500 nakrętek od butelek i ponad 530 elementów plastikowych butelek tym razem nie trafiło do koszy na śmieci, lecz posłużyło do wykonania dekoracji… 29 czerwca w ramach VII Festiwalu „Królestwo Lilii” uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Uniejowie ozdobili herb miasta materiałami recyklingowymi. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność selekcjonowania odpadów.

Eko-herb Uniejowa o wielkości 3 x 3 m został ułożony z części plastikowych butelek, korków oraz plastikowych worków na śmieci. Powstawał przez ponad 4 godziny na rynku w Uniejowie. Wcześniej, przez 3 tygodnie trwały prace przygotowawcze do układania herbu – zbieranie butelek i nakrętek, szykowanie materiałów podczas warsztatów plastycznych w szkole.

Dzieło powstało dzięki zaangażowaniu grupy uczniów Zespołu Szkół w Uniejowie pod kierunkiem Pani Dyrektor Małgorzaty Komajdy, nauczycielek plastyki: Elżbiety Bartnik i Lidii Zaradzkiej oraz Karoliny Smętkiewicz z Działu Promocji UM w Uniejowie. W zbiórkę materiałów recyklingowych włączyli się uczniowie i nauczyciele szkoły w Uniejowie, a także pracownicy obiektów turystycznych zarządzanych przez PGK „Termy Uniejów” i pracownicy Urzędu Miasta w Uniejowie. Uczniowie Zespołu Szkół układający herb otrzymali w nagrodę upominki związane tematycznie z ochroną środowiska, oszczędzaniem wody i energii i selekcjonowaniem odpadów.

Efekt pracy można oglądać od soboty 1 lipca przed pomnikiem Bohaterów Września 1939 r. na rynku. Ze względu na warunki atmosferyczne (silny wiatr i możliwość opadów) herb został zabezpieczony. Zostanie odsłonięty w sobotę rano.

Koncepcja eko-herbu Uniejowa nawiązuje do działań proekologicznych podejmowanych w naszym uzdrowisku. Praca powstała w ramach projektu „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie” realizowanego przez Gminę Uniejów w ramach nagrody w konkursie EKO HESTIA SPA edycja 2016.

Przy okazji wykorzystania nakrętek od butelek do ułożenia herbu Uniejowa zachęcamy do włączenia się w akcję charytatywną polegającą na zbieraniu nakrętek, które zostaną oddane do punktu skupu, zaś pieniądze ze sprzedaży trafią do najbardziej potrzebujących. Nakrętki można przekazywać bezpośrednio do Pani Elżbiety Bartnik – nauczycielki Zespołu Szkół w Uniejowie i kontaktować się z Nią pod nr tel.: 609 883 889.

tablica_Uniejow_V_kolor_2000px