Eksperci w ogrodach gminy Uniejów

Pod koniec czerwca gminę Uniejów odwiedzili eksperci ogrodnictwa: Patrycja Królik i Piotr Nowak. Ten zgrany duet ekspertów od pielęgnacji roślin i projektowania terenów zielonych pojawił się w ogrodach czterech uczestników zeszłorocznej edycji konkursu „Lilia Ogrodnika”, w tym dwóch laureatów.

Konsultacje ogrodnicze odbyły się w Spycimierzu, Uniejowie, Wilamowie i Lekaszynie. Spotkania polegały na przekazywaniu porad związanych z pielęgnowaniem, nawadnianiem i nawożeniem roślin, pozbywaniem się chwastów oraz układaniem kompozycji ogrodowych. Specjaliści dzielili się swoimi pomysłami jak można jeszcze udoskonalić ogrody i dawali cenne wskazówki w jaki sposób najlepiej dbać o kwiaty, drzewa owocowe i iglaste, aby dawały więcej satysfakcji i radości z posiadanego ogrodu.

Pani Patrycja była przewodniczącą komisji pierwszej edycji konkursu „Lilia Ogrodnika”. Od najmłodszych lat związana jest z branżą ogrodniczą. Wolny czas poświęcała wtedy pracy w Hurtowni Ogrodniczej rodziców, zajmującej się produkcją i dystrybucją  roślin cebulowych. W 2015 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku Ogrodnictwo ze specjalnością Rośliny Ozdobne. Pasja i praktyka w zawodzie pozwoliły na prowadzenie własnego gospodarstwa ogrodniczego zajmującego się produkcją kwiatów ciętych uprawianych pod osłonami w szczególności tulipanów.  Równocześnie prowadzi Firmę Produkcyjno-Handlowo-Usługową w Chrzypsku Wielkim w woj. wielkopolskim zajmującą się projektowaniem i nasadzeniami terenów zieleni, a także sprzedażą roślin doniczkowych.

Pan Piotr jest założycielem prężnie rozwijającej się firmy Magic Gardens z siedzibą w Sierakowie, pomiędzy Poznaniem a Gorzowem Wlkp. Zajmuje się profesjonalnymi usługami związanymi z projektowaniem i utrzymaniem ogrodów oraz terenów zieleni.

Spotkania w ogrodach u uczestników konkursu „Lilia Ogrodnika” były bardzo dobrą i cenną lekcją przyrody. Konsultacje przyczyniły się do wzrostu wiedzy, którą właściciele ukwieconych posesji z pewnością chętnie wykorzystają w swoich ogrodach.

Na zwycięzców tegorocznej drugiej edycji „Lilia Ogrodnika”, których poznamy we wrześniu, również czekają podobne spotkania i konsultacje. Zapraszamy zatem do zgłaszania swoich ogrodów i do ubiegania się o „Lilię Ogrodnika”. Więcej informacji po kliknięciu tutaj.

 

„Co zmotywowało mnie do zgłoszenia się do konkursu oraz co dało uczestnictwo w nim?” – na to pytanie zadane przy okazji konsultacji ogrodniczych, odpowiedzieli uczestnicy i laureaci pierwszej edycji konkursu „Lilia Ogrodnika”:

 

Pan Wiesław Dudziński z Lekaszyna (uczestnik w kategorii „Ogród przyjazny turyście”) –  Jestem takim człowiekiem, który lubi dzielić się z innymi tym, co ma. Do udziału w konkursie „Lilia Ogrodnika” skłoniło mnie przede wszystkim to, żeby móc podzielić się moją pasją ogrodniczą, zaangażowaniem w upiększanie ogrodu, pokazać swoją twórczość, którą praktykuję już od wielu, wielu lat. Chciałem przekazać innym, że wspaniale jest mieć swoje hobby, poświęcać mu czas i pracę, która wydaje piękne owoce – w moim przypadku w postaci wypielęgnowanego, kolorowego i cieszącego oczy ogrodu. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi, więc tym bardziej cieszy mnie ta możliwość, aby i w ten sposób pokazywać to, co jest moim sensem życia i być może być  dla kogoś także inspiracją do podobnych działań. Dzięki udziałowi w konkursie i podczas spotkania z ekspertami od ogrodnictwa przekonałem się, że idę w dobrym kierunku. Doradztwo ze strony specjalistów okazało się dla mnie także cenną i interesującą lekcją, która pomoże mi nadal skutecznie dbać o mój ogród.  SONY DSC

Pani Monika Jabłońska z Uniejowa (laureatka w kategorii „Ogród przyjazny turyście”) podjęła z rodziną decyzję o udziale w konkursie, aby zaprezentować ogród, w którym wypoczywają turyści oraz skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Laureaci przyznają: Skusiła nas głównie możliwość pokazania swojego ogrodu, w którego pielęgnację i urządzanie wkładamy całe serce. Atrakcyjne były dla nas również nagrody. Bardzo dobrze wspominamy wyjazd na targi ogrodnicze Gardenia do Poznania. Dzięki nagrodom zakupiliśmy potrzebne sprzęty ogrodnicze, a także skorzystaliśmy z bardzo interesujących indywidualnych konsultacji z ekspertami – Panią Patrycją i Panem Piotrem. Doradzili nam jak najlepiej powinniśmy urządzić teren zielony otaczający nowo wybudowane domki turystyczne. Dowiedzieliśmy się również jak należy pielęgnować rośliny w naszym starszym ogrodzie, aby stawał się coraz piękniejszy. Zawsze jesteśmy bardzo otwarci na nowe inspiracje i wskazówki dotyczące ogrodu – oglądamy branżowe programy telewizyjne, a nawet jak podróżujemy po Polsce, to staramy się podglądać ciekawe pomysły i stosować je na naszym terenie. Dzięki konkursowi „Lilia Ogrodnika”, oprócz przydatnych nagród, otrzymaliśmy również i sporą satysfakcję z tego, że nasza praca, trud, starania i zaangażowanie zostały docenione. Sam udział i wygrana w konkursie przełożyło się także na pozytywny efekt promocyjny. Nasi goście, którzy przyjeżdżają do Leśnej Przystani wiedzą, że ogród został wyróżniony nagrodą „Lilia Ogrodnika”. Turyści podziwiają rośliny i samo urządzenie zieleni, pytają się o to, jak pielęgnujemy drzewa i kwiaty. Dzięki temu nawiązują się miłe i konstruktywne rozmowy. Mamy także okazję wymieniać się doświadczeniami ogrodniczymi, nawzajem uczyć się od siebie i zdobywać nowe inspiracje. To wszystko wpływa na to, że nasz ogród jest na prawdę przyjazny turystom.

SONY DSC

Pani Celina Bartosiak z Wilamowa (laureatka w kategorii „Ogród przy gospodarstwie wiejskim”) przyznaje, że wygrana w konkursie ogrodniczym pomogła zdobyć potrzebne informacje i wiedzę w jaki sposób dbać o rośliny. Od wielu lat zajmuję się ogrodem i jest to moja pasja. Staram się, aby przez cały sezon w moim ogrodzie było pięknie i kolorowo. Zadbany ogród cieszy oczy i jest dobrym miejscem do odpoczynku. Mam również ogródek warzywny, z którego chętnie korzystam. Własnoręcznie wyhodowane warzywa są  najzdrowsze i najsmaczniejsze. Ważne jest to, aby praca, którą wkładam z całą rodziną w utrzymanie ogrodu owocowała satysfakcją. Z pewnością dzięki nagrodzie w konkursie „Lilia Ogrodnika” (szczególnie poprzez zakup potrzebnych sprzętów ogrodniczych i porady ekspertów) będziemy jeszcze lepiej i efektywniej dbać o nasze rośliny, co przyniesie nam jeszcze więcej radości i zadowolenia. SONY DSC

Pani Magdalena Karniszewska ze Spycimierza (uczestniczka w kategorii „Ogród przy gospodarstwie wiejskim”) – Głównym motywatorem do zgłoszenia ogrodu do konkursu Lilia Ogrodnika był mój 7-letni syn Mateusz, którego marzeniem było założenie własnego ogrodu. To właśnie najmłodszy członek rodziny zainspirował wszystkich do tego, aby całkowicie przekształcić dawny plac, na którym stały maszyny rolnicze w prawdziwy ogród z wieloma gatunkami kolorowych kwiatów, krzewów i różnorodnymi elementami architektury ogrodowej. Teraz możemy wyjść przed dom i odpocząć na dużej, drewnianej huśtawce mając przed oczyma piękny barwny ogród. W pielęgnowanie ogrodu włącza się wielopokoleniowa rodzina. Mateusz zadbał również o to, żeby w ogródku pojawiły się jego ulubione zwierzątka. Dbanie o ogród to trudna praca, ale jedno jest pewne – owocuje ona satysfakcją i spełnieniem potrzeby odpoczynku w ładnej i estetycznej scenerii. Udział w konkursie „Lilia Ogrodnika” przyczynił się do zdecydowanej przemiany terenu przy naszym domu, poprawy estetyki otoczenia, a w efekcie do tego, że teraz jeszcze chętniej odpoczywamy na świeżym powietrzu. Niezwykle cenne są dla nas porady ogrodnicze specjalistów, którzy nas odwiedzili, ponieważ takie wskazówki nie tylko motywują, lecz także pomogą jeszcze lepiej zadbać o wszystkie rośliny. SONY DSC