Festiwal Ziemi – weekend pełen atrakcji

 

Nowoczesny i multimedialny Festiwal Ziemi, oprócz jego głównego założenia, czyli przekazania ważnych przesłań, jakimi są: coraz bardziej widocznie postępująca degradacja  życia na Ziemi i relacji międzyludzkich, ocieplanie klimatu, brak wody, wycinanie lasów, wymieranie gatunków, zanieczyszczenie, wzrost konfliktów i agresji między ludźmi oraz wpływ każdego z nas na ten stan rzeczy, zapewnił jego uczestnikim dawkę pozytywnej energii, nauki i rozrywki.

W sobotę przygotowane zostały strefy tematyczne: strefa wynalazków i innowacji – łazik marsjański i spawanie światłowodów, ELIMEN RACING – pierwszy polski elektryczny samochód wyścigowy, prezentacje i testowanie pojazdów elektrycznych i domków ekologicznych; strefa aktywnego wypoczynku: prezentacja i testowanie desek  Sup Bass; strefa harmonii z Ziemią: Wydzielony plener w parku z leżakami; miejsce odpoczynku i lektury na polanie Instytutu Zdrowia Człowieka; trybeco zone: wypożyczalnia skuterów i rowerów elektrycznych. W godzinach wieczornych, przy kolegiacie rozpoczęła się projekcja filmów produkcji kina polskiego i światowego zgodnych z ideą małych zmian dla Ziemi. Tuż przed pokazem głos zabrał Łukasz  Palkowski, reżyser filmu „Najlepszy”.

W niedzielę, przy Zagrodzie Młynarskiej gwiazdy występujące na wieczornym koncercie „posadziły” dęby w Parku Gwiazd dla Ziemi, a w godzinach popołudniowych w strefie tańca na Rynku chętni mogli przyłączyć się do nauki Tańca dla Ziemi, którą poprowadził tancerz, choreograf i instruktor tańca sportowego Tomasz Barański wraz z dwoma tancerzami.

Festiwal stworzył szansę na wymianę doświadczeń i pomysłów, inspiracje i dzielenie się pozytywną energią. Podczas Forum Ziemi na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie, zorganizowanym przy współpracy z Centrum Inteligentnego Rozwoju oraz Fundacją Promocji Filmu Polskiego, gościliśmy twórców, naukowców, działaczy lokalnych, którzy wdrażają ideę małych zmian dla Ziemi dla Nas. Robią to w sposób inspirujący, tworząc przy tym niezwykłe projekty, które zostały zaprezentowane.

Podczas sobotniego i niedzielnego Forum Ziemi odbyło się m.in. spotkanie z reżyserami Edwardem Porembnym i Aia Ase, którzy zaprezentowali tematykę filmu dokumentalnego „Do ostatniego drzewa” – o stanie Puszczy Białowieskiej wraz z jego projekcją. „Do ostatniego drzewa” to nakręcony rok temu film dokumentalny opowiadający o Puszczy Białowieskiej z Borysem Szycem w roli głównej. Reżyserzy przedstawiają w nim perspektywę dwóch stron uczestniczących w sprawie Puszczy Białowieskiej: Greenpeace i Leśników choć – jak podkreślili – bez oceniania i faworyzowania żadnej ze stron. Następnie miała miejsce video prezentacja „Polskie samochody elektryczne elimen“ – przygotowana przez Assay Consulting, pokazująca  możliwości prototypowego elektrycznego samochodu wyścigowego ELIMEN, który został zaprezentowany podczas Festiwalu oraz mikrociężarówki.

Przedstawiciele Centrum Inteligentnego Rozwoju zaprezentowali nowe technologie jako innowacje sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi, czyli podnoszeniu jakości życia. Zaprezentowano m.in. łazik marsjański, a na koniec zostały wręczone certyfikaty Laureatom Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Zaprezentowano film dokumentalny „Żalanasz – pusty brzeg” w reżyserii Marcina Sautera. Wstrząsający dokument powiada o tym, jak człowiek musi i potrafi przystosować się do ekstremalnych, wyniszczających środowisko warunków. Żalanasz (tłum: Puste Miejsce) było piękną, pełną życia rybacką osadą nad brzegiem Morza Aralskiego. Przez absurdalne plany sowieckich władz stało się pustynną wioską zasypywaną zatrutym pestycydami piachem. Mieszkańcy musieli przystosować się do nowych warunków.

Mamy nadzieję, że Festiwal zainspiruje ludzi do małych zmian na lepsze w ich własnym otoczeniu. Nawet najmniejsze działanie ma znaczenie, aby powstrzymać degradację jakości życia na ziemi. Mała zmiana bowiem pomnożona przez miliardy ludzi na świecie daje zmianę globalną.