IV Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju

Unikalne wydarzenie gospodarcze, poświęcone innowacjom, które każdej jesieni tworzy platformę transferu technologii na linii nauka – biznes – samorząd, w minione czwartek oraz piątek (27-28 listopada) odbyło się w Uniejowie. Organizatorzy, Centrum Inteligentnego Rozwoju, już po raz drugi wybrali termalne uzdrowisko na gospodarza imprezy. Wybór nie jest przypadkowy – gmina Uniejów wyróżnia się na tle innych polskich samorządów, od wielu lat wielokrotnie zajmując czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach gmin. Jest liderem w zakresie wielkości pozyskiwanych fundusz unijnych i dynamiki rozwoju gminy. Liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznawane gminie, jej władzom i inwestycjom turystycznym współfinansowanym ze środków unijnych świadczą o tym, że Uniejów idzie w dobrym kierunku. Miejscem rozgrywki tytułowej „gry o przyszłość”, czyli czwartej edycji Forum, był Aparthotel „Termy Uniejów”

W ramach programu pierwszego dnia Forum odbył się polsko – islandzki panel pt. „Uniejów i Grindavik – jak wykorzystujemy energię geotermalną”, moderowany przez Andrzeja Szoszkiewicza z firmy Smartlink. Pierwszy mówca, dziennikarz Piotr Mikołajczak opowiedział o Islandii – niepowtarzalnych krajobrazach, dziewiczej przyrodzie i zakątkach, które warto odwiedzić, planując wyprawę na tę wyspę. Podróżnik wspomniał również o różnicach kulturowych, na które możemy natknąć się odwiedzając Islandię, ale i o tym, za co Islandczycy cenią Polaków. Nową wiedzę można było od razu zweryfikować, ponieważ gośćmi Forum była delegacja z Grindavik, miasta położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, z którym gmina Uniejów zacieśniła rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę.

Grindavik zamieszkuje niewiele ponad 3 tys. osób, w tym aż 400 Polaków. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycznej – o czym osobiście – w kolejnym wystąpieniu –  opowiedział burmistrz Fannar Jonasson. W dalszej kolejności, dr Guojón Helgi Eggertsson, geolog pracujący w tamtejszej elektrowni HS Orka, opisał jak działa system wytwarzania czystej energii elektrycznej, oparty na bardzo wydajnych zasobach wody geotermalnej. Z kolei nasze pierwsze kroki na tym polu wraz z charakterystyką systemu ciepłowniczego, w ostatnim wystąpieniu w ramach panelu, opisał Kamil Matolicz z Energetyki Uniejów.

Podpisanie porozumienia odbyło się podczas wieczornej Gali Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W pierwszej kolejności uczestnicy poznali Laureatów czwartej edycji Nagrody: najbardziej innowacyjne projekty i nowatorskie inwestycje, przekładające się na rozwój polskiej i globalnej gospodarki. W dalszej części uroczystej Gali prowadzący poprosił przedstawicieli islandzkiego Grindavik oraz gminy Uniejów, gospodarza Forum do złożenia podpisów na umowie partnerskiej. Po odczytaniu treści dokumentu – po polsku i po islandzku – w imieniu obu samorządów porozumienie zatwierdzili: Fannar Jonasson, Burmistrz Grindavik i Mirosław Madajski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie.

Tym samym islandzki Grindavik stał się 10-tym zagranicznym partnerem gminy Uniejów. Wliczając do tego grona polskie gminy: Szczyrk i pobliski Turek, uzdrowisko termalne nawiązało i prowadzi aktywną współpracę na różnych płaszczyznach w sumie aż z 12-oma samorządami.

 

Drugi dzień Forum rozpoczął pasjonujący wykład Jowity Michalskiej, poruszający temat najnowszych trendów inwestycyjnych w Dolinie Krzemowej. Prezes Fundacji Digital University opowiedziała o tym, jak bardzo biznes potrzebuje szybkiej transformacji cyfrowej. Poruszyła także ważną kwestię rozwoju sztucznej inteligencji i jej związków, a także wpływu na działalność człowieka. Padło ważne pytanie o to, co pozostanie w sferze działalności człowieka, kiedy sztuczna inteligencja znajdzie się w powszechnym użytku. Na te oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty „Patent na innowacyjność” oraz panelu dyskusyjnego „Preludium innowacji”.

W popołudniowej części dyskusji ekspertów poruszono temat „Studiów i zawodów przyszłości w obliczu sztucznej inteligencji”, w którym licznie uczestniczyli dyrektorzy szkół z terenu gminy Uniejów. Do udziału w panelu został zaproszony Jerzy Buzek. Niestety, nie mógł osobiście zjawić się w Uniejowie, uczestnicy wysłuchali więc prelekcji profesora w formie nagrania wideo.

Technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie – już teraz wiele zadań wykonywanych jest przez roboty i sztuczną inteligencję. Wielka rewolucja na rynku pracy sprawi, że wiele dzisiaj wykonywanych zawodów wkrótce przestanie istnieć. Czy maszyny zastąpią ludzi i zabiorą im pracę? Podczas panelu dyskutowano o tym, czego powinni uczyć się młodzi ludzie, aby w przyszłości mieć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.

Forum zwieńczyła Gala Liderów Inteligentnego Rozwoju 2019, podczas której wręczono Nagrody w poszczególnych kategoriach oraz nagrody honorowe dla najbardziej wybitnych osobowości działających na rzecz zrównoważonego i inteligentnego rozwoju. Podczas Gali, poprowadzonej przez Marcina Prokopa odbyła się debata finałowa „Gra o przyszłość” oraz pokaz mody Ewy Małgorzaty Wiertelak.

(MB)