Interaktywna wystawa o pszczołach przy „Termach”

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania interaktywnej wystawy edukacyjnej o pszczołach, która pojawiła się w otoczeniu kompleksu „Termy Uniejów”.  Otwarcie odbyło się we wtorek, 28 lutego o godz. 10:00.

Wystawa – główna nagroda w konkursie Zrób Miejsce Pszczołom została ustawiona przy kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów” i przez najbliższe 2 tygodnie (do 12 marca włącznie) będzie bezpłatnie udostępniona do samodzielnego zwiedzania w godzinach 10:00 – 18:00.

Skąd wzięła się wystawa?

Mobilna wystawa edukacyjna poświęcona owadom pszczołowatym to główna nagroda w konkursie dla społeczności lokalnych, który został  zorganizowany w ramach VI edycji programu edukacyjnego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Mieszkańcy naszego kraju mieli możliwość zgłaszania za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli przydomowych ogródków, rabatek, parków czy ukwieconych balkonów pełnych roślin pyłko- i nektarodajnych. W ciągu czterech miesięcy na terenie Świnic Warckich powstało ponad 200 takich Miejsc, co zapewniło gminie zwycięstwo w pierwszej turze konkursu. Główna nagroda – mobilna wystawa została jednak udostępniona do zwiedzania w sąsiedniej gminie – przy uniejowskich „Termach”, odwiedzanych każdego dnia przez setki turystów i kuracjuszy uzdrowiska.

Obie gminy łączy osoba pani Marzeny Cebulskiej, mieszkanki Uniejowa, na co dzień pracującej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Stemplewie, znaną w swoim regionie lokalną społeczniczką. Pani Marzenie, która w ramach programu pełniła rolę Ambasadora Pszczół udało się zarazić entuzjazmem mieszkańców gminy:

– Świadomość roli pszczół w naszej gminie jest bardzo duża. W okolicy pełno jest pół uprawnych, sadów i pięknych ogrodów. Mieszkańcy wiedzą, że wszystko to zawdzięczają ciężkiej pracy pszczół. 

Korzyści sąsiedzkiej współpracy

W poszukiwaniu odpowiedniej infrastruktury dla wystawy, a także miejsca, w którym edukacyjna instalacja będzie miała szansę dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, zwycięzcy konkursu zgłosili się do sąsiedniego samorządu, chodzi oczywiście o naszą gminę. Do Uniejowa propozycja ustawienia wystawy dotarła poprzez kontakty między szkołami:

– Pani Małgorzata Komajda, Dyrektor tutejszego Zespołu Szkół zgłosiła się do nas z tematem wystawy o pszczołach – relacjonuje Piotr Majer, Wiceburmistrz Miasta Uniejów – skoro mamy możliwość ustawienia instalacji edukacyjnej w miejscu, do którego przyjeżdżają turyści nie tylko z regionu, ale i z całej Polski, a przez to przyczynić się do wzrostu świadomości na temat tego, jak istotną rolę spełniają w przyrodzie pszczoły, to jedynym wariantem odpowiedzi była oczywiście zgoda. Z gminą Świnice Warckie, która wygrała w konkursie współpracujemy na różnych polach i bardzo cieszę się, że zwycięzcy konkursu zwrócili się z wystawą właśnie do nas. Tu w Uniejowie również dbamy o stworzenie odpowiednich warunków do powstawania produktów naturalnych i ekologicznych. Na terenie gminy funkcjonuje kilka pasiek, parę gatunków miodu z jednej z nich można u nas kupić na przykład w Zagrodzie Młynarskiej.

Otwarcie wystawy

Na uroczyste otwarcie wystawy w Uniejowie przybyli goście specjalni. Podczas uroczystości obecne były również Panie Dyrektor, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu gminy Uniejów. Po przywitaniu przez prowadzącego głos zabrała przedstawiciel organizatora – Katarzyna Dytrych, która przybliżyła ideę programu i jego historię. Następnie wystąpiła Marzena Cebulska, dzięki której ciężkiej pracy i zaangażowaniu spotkanie mogło zostać zorganizowane. Obie Panie zostały uhonorowane w imieniu organizatorów Certyfikatem Przyjaciela Pszczół.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół w Uniejowie w formie scenki teatralnej na temat życia pszczół.

Po wystąpieniu uczniów zostały wręczone przedstawicielom władz samorządowych obecnych na uroczystości certyfikaty Gminy Przyjaznej Pszczołom – Wójtowi Świnic Warckich oraz Wiceburmistrzowi Uniejowa. Uhonorowani certyfikatem wójt Krzysztof Próchniewicz i wiceburmistrz Piotr Majer zabrali głos wyrażając zadowolenie z tego, że międzygminna współpraca zaowocowała tak interesującą akcją promującą zagadnienie pszczół i edukującą na temat tych pożytecznych owadów.

Na zakończenie prowadzący opowiedział krótką historię o pszczołach i ich roli, a następnie zaprosił przedstawicieli gmin Uniejów i Świnice Warckie do wspólnego przecięcia wstęgi. Po oficjalnym otwarciu wystawy pierwsze grupy uczniów szkół gminy Uniejów miały okazję zwiedzić wystawę oraz wziąć udział w konkursie z nagrodami. W międzyczasie przedstawiciele mediów nagrywali reportaże radiowe i telewizyjne, a także prowadzili wywiady z gośćmi.

W zorganizowanie oraz obsługę wystawy i przygotowanie jej uroczystego otwarcia zaangażowali się pracownicy Urzędu Miasta w Uniejowie, dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkół w Uniejowie, kierownictwo i pracownicy PGK „Termy Uniejów” oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie.

Zapraszamy gorąco do zwiedzania wystawy, a na zachętę można obejrzeć zdjęcia wystawy i uroczystości otwarcia.

Relacja video o pszczelarstwie na terenie gminy Uniejów i z otwarcia wystawy została zamieszczona w formie reportażu w Agroexpressie emitowanym 5.03.2017 r. w TVP3 Łódź. Program można obejrzeć klikając tutaj. Reportażu radiowego z wystawy emitowanego w Radio Łódź można posłuchać tutaj.