Pierwszy dzień indiańskiego święta w Uniejowie za nami

IX Indiańskie Lato Święto im. Alei Sat-Okha po raz kolejny stało się w Uniejowie porywającym festiwalem inspirowanym bogatą kulturą Indian Ameryki Północnej. Za nami pierwszy dzień cennej lekcji i wspanianiałej zabawy w jednym, zapraszamy również w niedzielę w godz. 13.30 – 18.00 na plac przed basenami termalnymi.

Już sam widok z mostu rozpościerającej się w dole wioski indiańskiej robi wrażenie, więc do wizyty w siedlisku pełnym tradycyjnych namiotów tipi chyba nie trzeba specjalnie zachęcać. Bogaty program wczorajszego dnia pozwolił lepiej poznać kulturę, wynikające z niej tradycje i zasady życia Indian Ameryki Północnej, a także ich codzienność – ubrania, biżuterię, narzędzia oraz broń. Pokazy tańca, opatrzone komentarzami wyjaśniającymi pojawiające się w nich elementy, same w sobie były na pewno widowiskowe, ale też – jak zgodnie twierdzą osoby biorące udział we wczorajszej zabawie – niezwykle energetyzujące. Muzyka, zawołania i widok kolorowych ozdób wirujących na polanie spowodował, że publiczność bez oporów dołączała do grupy tancerzy.

W programie,po raz pierwszy w Uniejowie, pojawiły się inscenizacje i pokazy prezentujące wątek kolonistów z Europy. Choć w historii Ameryki „indiańskiej” zapisali się raczej jako czarne charaktery, to wczorajsza inscenizacja potyczki z indiańskim plemieniem, a na zwłaszcza jej zakończenie – pokazały, że i taką wiedzę można przekazać w sposób symboliczny – z dystansem i szczyptą humoru.

Niespodziewanie, w trakcie imprezy, w sąsiedztwie indiańskiej wioski przewinęło się stado rumaków, z tą różnicą, że okiełznanych i dl tego mechanicznych. Defilada motocykli, bo o tym mowa, przyjechała w okolice Term z otwarcia przystani dla motocyklistów „MotoBanit”, które odbywało się w tymsamym czasie w Uniejowie.

O tym, a także szerzej o wydarzeniach z obu dni IX Indiańskiego Lata przecztają Państwo na naszej stronie jutro. Tymczasem zapraszamy do indiańskiej wioski przy „Termach” oraz galerii zdjęć z soboty: