„Pokonaj siebie Wheelchair”: udowodnili, że sport jest dla wszystkich!

W minioną niedzielę 8 lipca, przed południem, podczas gdy na scenie przed Termami trwały próby przed koncertem „Gwiazdy dla Ziemi”,  tuż obok także próbowano. Tyle, że nie śpiewać, bo „Pokonaj siebie Wheelchair” to rywalizacja na wodzie, w powietrzu i na ziemi, w której wystartowały osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. 15 uczestników niedzielnych zmagań, na każdym etapie złożonej trasy miało okazję udowodnić zarówno sobie, jak i dopingującym ich na mecie rodzinom, przyjaciołom oraz publiczności, że niepełnosprawność wcale nie musi być powodem, dla którego mieli by rezygnować na przykład z uprawiania sportu. Na ich twarzach – bardziej niż zmęczenie niemałym wysiłkiem fizycznym – malowała się radość i emocje wywołane m.in. tyrolskim zjazdem nad rzeką Wartą czy przejażdżka quadem – większość z nich robiła to po raz pierwszy w życiu.

Tego typu rywalizacji dla osób niepełnosprawnych, opartej na dyscyplinach sportów wyczynowych jeszcze w Uniejowie nie było. W sumie na triathlonie odliczyło się 15 uczestników. Pokonanie trzech konkurencji wymagało od nich wszystkich ogromnego wysiłku. Zmagania polegały na zjeździe tyrolką na drugi brzeg Warty, przejażdżce profesjonalnym quadem oraz pływaniu kajakiem. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Kopernik Plus z Turku, z prezesem Dariuszem Piotrowskim na czele oraz Andrzej Filas, nauczyciel z Uniejowa, który po wypadku sam zmaga się z niepełnosprawnością:

-Na zawodach pojawili się ludzie z całej Polski. Dużo osób było z Fundacji „Podaj dalej”, uczęszczających tam w zajęciach dla niepełnosprawnych – relacjonuje inicjator akcji. – Wciąż dostaję sygnały, że wszyscy po imprezie są zadowoleni. Większość osób nie jeździła w życiu na quadach, nie mówiąc już o tych, którzy są po jakimś wypadku czy urazie. Dla nich to nowe, extremalne przeżycie. Tak samo tyrolka. Dla nas, osób organizujących zawody, największą satysfakcją był uśmiech uczestników – dodaje Andrzej Filas.

Należy dodać, że impreza „Pokonaj siebie Wheelchair” nie odbyła by się bez cennego wsparcia od sponsorów i zaangażowania ludzi dobrej woli. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie, wolontariuszom Stowarzyszenia Kopernik Plus z Turku oraz pozostałym osobom, które wzięły na siebie cały stos przeróżnych obowiązków zarówno w czasie przygotowań, jak i podczas samej imprezy. Gorące podziękowania należą się również Burmistrzowi Józefowi Kaczmarkowi, Prezesowi spółki PGK „Termy Uniejów” Marcinowi Pamfilowi, Dominikowi Kaczmarkowi z Pizzerii K-2 oraz Maciejowi Łuczakowi z VattenBall.