POW WOW Uniejów 2016

Doroczny Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej w Uniejowie za nami. W miniony weekend w Uniejowie po raz kolejny odbył się Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej.

Na hali sportowej w Uniejowie zgromadzili się pasjonaci kultury Indian Ameryki Północnej, którzy spotkali się po to by wspólnie spędzić czas na arenie tańca. Do Uniejowa przybyli tancerze z całej Polski, gościliśmy także przyjaciół z Czech i Anglii.  Arena tańca wypełniona była „po brzegi” tancerzami i tancerkami w barwnych strojach. Odbyło się kilkanaście konkursów i pokazów w różnych kategoriach tanecznych m.in. Men’s Northern Traditional, Women’s Northern Traditional, Women’s Southerm Traditional, Fancy Shawl, Jingle Dress, Grass Dance. Dużą liczebnością można było zauważyć w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych.  Podczas festiwalu odbył się pokaz tańca Hoop Dance – tańca obręczy podczas którego kołami wykonuje się różne figury, symbolizujące różne elementy ze świata roślin i zwierząt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tańce społeczne: tańce międzyplemienne i tańce kręgu, uczestniczyli także widzowie,  którzy również dopisali. Nie zabrakło wspaniałej, rodzinnej atmosfery i  dobrej energii bijącej o uczestników Pow Wow.

Gościem specjalnym  tegorocznego Pow Wow był Good Shield Aguilar- Indianin z plenion Oglala Lakota i Pasqua Yaqui. Działacz Buffalo Field Campaign, chroniącej ostatnie wolne stado bizonów w Yellowstone. Good Shield opowiedział o działaniach organizacji do której należy, a także wykonał mały koncert dla zgromadzonej  publiczności. Towarzyszyła mu Linda Faye Carson, która wykonała z nim kilka piosenek i często koncertuje z nim po Europie.

Po raz kolejny odbył się także Bieg na Rzecz Ziemi (siódma edycja), w tym roku także dla Ani Płoszyńskiej. Poza oddaniem szacunku dla Ziemi, pieniądze zebrane z Biegu mają trafić na rehabilitację dla Ani, mieszkanki gminy Wartkowice, która uległa wypadkowi. Bieg tradycyjnie zaczął się w Gostkowie a zakończył na hali sportowej w Uniejowie. Z każdym rokiem uczestniczy w nim większa liczba osób.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu z wydarzenia, przygotowanego przez Sieradzką TV Media: