Warsztaty kulinarne w Zagrodzie Młynarskiej

Kolejne już warsztaty kulinarne „Czas na Smaki – Uniejów kulinarny”  odbyły się 14 maja 2018 roku w Zagrodzie Młynarskiej.  Tym razem uczestnicy pod okiem doświadczonych kucharzy gotowali zupę szczawiową z pokrzywami i rakami i dziczyznę.

Podczas zajęć organizowanych w uniejowskich restauracjach, w których uczestniczą uczniowie szkoły podstawowej przygotowywane są potrawy z dziczyzny oraz inne dania, które są próbą odnalezienia lokalnych tradycji kulinarnych.

W majowych warsztatach uczestniczyło pięcioro uczniów z SP w Uniejowie (Laura Miąsek, Oliwia Kwiatkowska, Joanna Gogol, Eliza i Igor Marosik), którzy gotowali w Karczmie z kucharzami – Elżbietą Rosparą oraz kierownikiem Zagrody Młynarskiej – Ireneuszem Stańczykiem.

Warsztaty przebiegły w miłej, wesołej atmosferze, a pan Irek Stańczyk zachęcał dzieci do pomocy w kuchni oraz realizacji swoich marzeń.

Tym razem gotowano zupę szczawiową z pokrzywą, szyjkami rakowymi i jajkami przepiórki, sałatkę z kaczką przygotowywaną metodą sous-vide, comber z sarny, lemoniadę jagód oraz lody z rabarbarem.

Organizatorem warsztatów jest Urząd Miasta w Uniejowie we współpracy z Fundacją Inicjatyw Aktywnych Go Silver oraz Szkołą Podstawową w Uniejowie.