XII Jarmark Średniowieczny w Uniejowie

5 i 6 sierpnia na powrót zapanowała w Uniejowie atmosfera rodem z Wieków Średnich. Przyjezdni natykali się na prawdziwy tygiel postaci: od dam, przez rycerzy, średniowiecznych wieśniaków, smoka, aż po pluszowe konie na szczudłach, mówiące ludzkim głosem. Uniejowska Akademia Rycerska, jak zwykle, wzorowo zadbała o rozrywkę i edukację historyczną publiczności. Dwa dni imprezy ledwo wystarczyły, aby pomieścić wszystkie punkty programu. Za dnia oko i duszę publiczności cieszyły, między innymi:

  • walki rycerzy pieszych (którzy walczyli między sobą na miecze ze stali, a z widownią zgromadzoną u podnóża zamku – na miecze piankowe),
  • turniej łuczniczy na tyłach zamku,
  • bieg dam, w którym średniowieczne (tylko w kategorii ubioru!) panie rywalizowały w obieraniu jabłek, nawlekaniu nitki, zarzucaniu kółek na gwoździe i biegu z jajem,
  • pokaz tańca dawnego w wykonaniu stowarzyszenia Dworzanie,
  • turniej w rzucie włócznią do siana, dzika oraz lisa (żadne zwierzę nie ucierpiało podczas imprezy!),
  • grę miejską, w której należało wykazać się zdecydowanie ponadprzeciętną wiedzą historyczną i można było wygrać godne pozazdroszczenia nagrody (w tym tablet oraz nocleg w jednym z uniejowskich hoteli!).

Gościem specjalnym imprezy był Teatr Rozrywki Trójkąt z Warszawy. Grupa dała dwa występy, zatytułowane „Księga błazna” oraz „Za siedmioma wiekami”. Oba przedstawienia cieszyły się ogromnym powodzeniem. Aktorzy przewidzieli także role dla najmłodszej części widowni oraz pacynek.

Przez cały czas trwania Jarmarku otwarte były: interaktywne miasteczko z rozrywkami dla dzieci (można było nauczyć się chodzić na szczudłach), stragany z lokalnymi wyrobami oraz punkty prezentujące wyrobnictwo garncarskie, heraldykę i genealogię, łucznictwo, jak również średniowieczną numizmatykę. Tradycyjnie już, otworem stały podziemia uniejowskiego zamku, gdzie można było usłyszeć o narzędziach tortur i maszynach oblężniczych.

Sobotni wieczór wypełniły dwa wyjątkowe wydarzenia. Tuż przed zmrokiem, na moście nad dawną fosą, odbyła się inscenizacja bitwy o zamek, a zaraz po niej – już przy świetle księżyca – miał miejsce przemarsz gości imprezy, wyposażonych przez organizatorów w pochodnie, na uniejowską plażę, gdzie swój oszałamiający pokaz tańca z ogniem dała Formacja Tancerzy Ognia „Samsara” z Łodzi.

Osobom, które wyjątkowo w tym roku nie mogły dotrzeć na Jarmark, polecamy poniższą galerię, a wszystkich zapraszamy za rok!