Ze sztuką za pan brat

Uniejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku bierze udział w projekcie związanym ze sztuką. 

W piątek 8 marca w siedzibie TPU w Uniejowie ponad 30-osobowa grupa Słuchaczy Uniejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęła udział w projekcie Uniwersytetu Łódzkiego i Muzeum Miasta Łodzi. Projekt o nazwie „Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej. Wykluczeni/Włączeni” skierowany jest do osób po 60. roku życia posiadających dysfunkcję wzroku/ słuchu i mieszkających w województwie łódzkim. W przypadku Słuchaczy UTW jest to dysfunkcja wzroku.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się w Uniejowie. Wykład otwierający „Czy sztuka i historia sztuki jest potrzebna w Łodzi (i nie tylko)?” poprowadziła p. Aneta Pawłowska z Uniwersytetu Łódzkiego, profesor historii sztuki oraz doktor nauk humanistycznych o specjalności historia najnowsza.

Podczas wykładu słuchacze mieli okazję prześledzić chronologię sztuki na tle różnych epok, począwszy od paleolitu po sztukę współczesną, z uwzględnieniem najważniejszych dzieł i artystów. Zapoznali się również z różnymi definicjami sztuki, co ostatecznie prowadziło do zasadniczego pytania: czy sztukę da się w ogóle zdefiniować i określić kryteria determinujące dzieła sztuki. Prof. Pawłowska przedstawiła różne funkcje sztuki, m.in. integracyjną, religijną, poznawczą i polityczną oraz elementy dzieła sztuki jak: forma, ornament czy technika.

W drugiej części spotkania słuchacze wzięli udział w warsztatach, gdzie zapoznali się z technikami graficznymi oraz sami mieli okazję wykonać grafikę.

Kolejne spotkanie już 5 kwietnia, tym razem będzie ono dedykowane zagadnieniom z zakresu architektury.