Uniejów - uzdrowisko termalne

Okolice Uniejowa

Strefa Turysty Strefa Uzdrowiska

Strefa Miejska Strefa Inwestora
Strefa Turysty:

SPYCIMIERZJedna z najstarszych parafii w Polsce. Miejscowość słynąca z 200-letniej tradycji "kwietnych dywanów" układanych w dzień Bożego Ciała (2km).


CHEŁMNOMonumentalny pomnik w lasach rzuchowskich, miejsce hitlerowskiego obozu masowej zagłady. W latach 1941-1945 męczeńską śmierć poniosło około 360 000 osób (20 km).


BESIEKIERY


Ruiny zamku XVI - wiecznego. Przy drodze prowadzącej do zamku budynek dawnej szkoły z 1870 roku. Obecnie szkoła jest zamknięta; zakończenia rajdów turystycznych połączone z Nocą Świętojańską na zamku (8 km).


BIERNACICEZałożenie dworsko-parkowe z malowniczymi ruinami okazałego dworu z XIX wieku. Zachował się również spichlerz z tego samego okresu. Obecnie zespół składa się z pełnych murów dworu (bez dachu i okien), parku ze stawami i spichlerza ( 5 km).


BRZOZÓWKAWytwórnia Ciszy Hatha Yogi - miejsce, do którego zapraszane są osoby poszukujące, aktywne, ciekawe siebie i innych ludzi. Poprzez praktykę hatha yogi, taniec, grę na bębnach, warsztaty psychoterapeutyczne i inne, można tutaj wyzwalać i rozwijać swój twórczy potencjał (10 km).
Brzozówka 30,
99-210 Uniejów
tel.: 605 883 246, 691 129 484
www.wytworniaciszy.pl


CZEPÓW


Park dworski z I poł. XIX w.; pozostałość zabudowań folwarcznych (10 km).


DĄBIE


Na terenie gminy stoją dwa kościoły parafialne wyznania rzymskokatolickiego, wchodzące w skład diecezji włocławskiej: Murowany Kościół Parafialny Rzymskokatolicki p.w. św. Mikołaja z 1807 -1809 r.; brama - dzwonnica z I poł. XIX w.; murowany kościół ewangelicki z XIX w. oraz synagoga; murowany ratusz z 1814 r.; cmentarz parafialny rzymskokatolicki z I poł. XIX w.; drewniana kaplica z ok. XIX w.; cmentarz ewangelicki z I poł. XIX w.; cmentarz żydowski z XIX w.; park miejski im. T. Kościuszki z I ćw. XX w.; młyn z l. 30 XX w., kompleks łąkowo - depresyjny "Dąbskie Błota" włączony w sieć ochrony Natura 2000 (14 km).


GÓRA ŚW. MAŁGORZATY


Wzniesienie stanowiące unikatową osobliwość przyrodniczą. Na wzgórzu Kościół p.w. św. Małgorzaty, którego historia sięga 1141 r.; stanowiska wydmowe (36 km).


GRABÓW


Pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej, pomnik Tadeusza Kościuszki; Święto Palanta (22 km).


GRODZISKO


Kościół Parafialny p.w. św. Piotra i Pawła, obiekt neorenesansowy z 1612 r. Na uwagę zasługują: późnogotycka monstrancja wieżyczkowa z pocz. XVI w. i pasy - kontuszowy z XVII w. oraz perski, a także barokowy kocioł muzyczny; cmentarz parafialny, zabytkowe grobowce dziedziców, cmentarz opisany przez M. Konopnicką (15 km).


GUSIN


We wsi w latach 1872-1877, w istniejącym do chwili obecnej dworze z pierwszej połowy XIX w., mieszkała i tworzyła Maria Konopnicka (15 km).


KŁODAWA


Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP odbudowany w latach 1718 - 1755 r., w stylu barokowym. Wewnątrz obraz Matki Bożej Szkaplerznej z II poł. XVII w; Drewniany Kościół p.w. św. Fabiana i Sebastiana zbudowany w 1557 r. na cmentarzu parafialnym; drewniana dzwonnica z XVIII w; na cmentarzu groby poległych w Powstaniu Styczniowym; przed kościołem parafialnym pomnik podpułkownika Józefa Byszewskiego; Kopalnia Soli "Kłodawa" S.A. powstała w 1949 r., obecnie dla turystów udostępniona jest Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna (32 km).


KOZANKI PODLEŚNE


Dwór murowany i zespół folwarczny, obiekt z 1830 r.; park z I poł. XIX w. Obiekty chronione ochroną archeologiczną (9 km).


KROŚNIEWICE


Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego z salą poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu oraz pamiątkami po gen. Władysławie Andersie; zespół pałacowo - parkowy z pomnikiem Józefa Poniatowskiego; "Andersówka" - budynek, w którym urodził się i spędził dzieciństwo W. Anders. Neogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, Krośniewicka Kolej Dojazdowa (40 km).


ŁĘCZYCA


Zamek Królewski wybudowany w latach 1357 -1370; Kościół farny p.w. św. Andrzeja Apostoła, którego historia sięga 1299 r.; Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - klasztor o.o. Bernardynów w stylu barokowym, wybudowany w XVII w; cmentarz parafialny z poległymi polskimi żołnierzami Bitwy Nad Bzurą; pomnik - figura Matki Boskiej (30 km).


NIEWIESZ


Pomnik 1939 r. - upamiętniający ofiary wojny; kościół zbudowany w latach 1970-1980; resztki zabudowań gospodarczych i fragmenty parku z dawnego założenia dworskiego (9 km).


SIEDLĄTKÓW


Kościół św. Marka Ewangelisty, wzniesiony po 1683 r. z kamienia polnego i cegły na miejscu wcześniejszego drewnianego. Wewnątrz obraz późnorenesansowy z poł. XVII wieku, z malowanymi scenami z życia św. Izydora - patrona rolników, kopia obrazu (wykonana w 1958r.) czczonej tutaj Matki Boskiej Siedlątkowskiej. Na terenie cmentarza murowana kaplica cmentarna z późnorenesansowym ołtarzem. We wsi stoi także wiatrak - koźlak z końca XIX stulecia. Na niewielkim wzniesieniu odkryto pozostałości dawnego gródka rycerskiego (16 km).


STEMPLEW


Zespół folwarczny z II poł. XIX wieku; obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy. W parku podworskim zachowały się piękne pomniki przyrody - topola czarna i dęby bezszypułkowe; punkty widokowe; Stowarzyszenie "Mamy Wielkie Serca" (9 km).
www.soswstemplew.com


TUM


Archikolegiata p.w. NMP i św. Aleksego ze sprowadzonymi w 2000 r. relikwiami św. Wojciecha; Kościół św. Mikołaja zbudowany w 1761 r.; grodzisko zw. "Szwedzką górą"- siedziba plemienia zw. Łęczanami, położone w pobliżu archikolegiaty (33 km).


WARTKOWICE


Kościół drewniany Narodzenia M.B., św. Wawrzyńca i św. Anny z 1660 r. Do 1997 r. stał tu kościół drewniany, który był wyposażony w barokowe rzeźby i obrazy z XVIII w., kilka rzeźb z XVII w. oraz pozłacany kielich z oryginalnym napisem i datą 1625. Świątynię tę przeniesiono do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach koło Gniezna. Obecnie we wsi stoi kościół murowany wzniesiony w 1986 r. (15 km).


ZBYLCZYCE


Pałac i zespół folwarczny, obiekt i park z II poł. XIX w. z okazami kasztanowców, klonów, białej topoli oraz aleja grabowa złożona z około 400 drzew (14 km).


DOBRÓWDrewniany kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Pustelnia i miejsce kultu sławnego cudotwórcy, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, Błogosławionego Bogumiła (22 km).


ZBIORNIK WODNY "PRZYKONA"Zlokalizowany na obszarze górniczym w obrębie zwałowiska wewnętrznego odkrywki Adamów. Strzeżone kąpielisko, przystań żeglarska, windsurfing (12 km).


ZBIORNIK JEZIORSKOJeden z największych zbiorników retencyjnych w Polsce. Miejsce zawodów motorowodnych. W południowej części rezerwat ornitologiczny. SIEDLĄTKÓW z XVII - wiecznym kościółkiem i XIX - wieczną kaplicą cmentarną (16 km).


GŁOGOWIECRodzinny dom Św. Faustyny Kowalskiej. Obecnie muzeum ze stałą ekspozycją sprzętów z gospodarstwa domowego rodziny Kowalskich (10 km).


ŚWINICE WARCKIESanktuarium Urodzin i Chrztu Św. Faustyny Kowalskie, Apostołki Bożego Miłosierdzia. Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Na cmentarzu parafialnym grób rodziców Świętej (12 km).


BRONÓWDworek z XIX wieku, otoczony przez park ze słynną aleją grabową. W dworku tym mieszkała w latach 1862-1872 pisarka Maria Konopnicka. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone Marii Konopnickiej (8 km).


MapaOto mapa szlaków wodnych, pieszych i rowerowych z zaznaczonymi powyższymi miejscowościami.

Mapę mozna też pobrać klikając ten link .