Zwyciężyliśmy w konkursie uzdrowisk polskich EKO HESTIA SPA

Marka EKO Uniejów została nagrodzona w konkursie EKO HESTIA SPA!

Uniejów został laureatem pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu EKO HESTIA SPA i otrzymał 100 tys. zł na dalszą realizację działań proekologicznych. Zgłoszone do konkursu przedsięwzięcie  pt. „Uzdrowisko Termalne Uniejów – w przyjaźni z przyrodą” zdobyło uznanie komisji konkursowej za nowatorskie i skuteczne działania proekologiczne oraz inwestycje związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Nasze uzdrowisko zostało wyróżnione spośród innych nominowanych uzdrowisk z długimi tradycjami, takich jak: Busko-Zdrój, Nałęczów i Sopot. Ogłoszenie Laureata I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA odbyło się 28. września 2016 r. podczas obchodów 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna. Konkurs jest wspólną inicjatywą Grupy ERGO Hestia i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Jako zwycięska gmina, Uniejów otrzymał nagrodę finansową, ufundowaną przez Grupę ERGO Hestia z przeznaczeniem na realizację dalszych planów i inwestycji związanych z ochroną środowiska na terenie wyróżnionej gminy. Jak zadeklarował Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek zostanie ona przeznaczona na projekt ścieżki dydaktycznej w Uniejowie oraz szereg działań z zakresu edukacji ekologicznej.

O sukcesie Uniejowa w konkursie EKO HESTIA SPA zadecydowało kompleksowe podejście do zrównoważonego rozwoju gminy, czyli postawienie na rozwój sfery społeczno-gospodarczej przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska przyrodniczego. W tej dziedzinie Uniejów może z powodzeniem służyć jako dobry przykład dla innych miejscowości turystycznych w Polsce. Uniejów wygrał przede wszystkim konsekwencją, determinacją i kreatywnością w działaniach na rzecz kompleksowego wykorzystania unikalnego potencjału turystycznego, który jeszcze do niedawna – nawet dosłownie – drzemał głęboko pod ziemią, bądź istniał wprawdzie od setek lat, ale był niedostatecznie wypromowany.

Uniejów jest wyjątkowym uzdrowiskiem – najmłodszym w Polsce, jedynym kurortem w województwie łódzkim oraz jedynym uzdrowiskiem termalnym. Jak podkreśla Burmistrz Kaczmarek – W Uniejowie pomimo tego, że miejscowość wśród wszystkich polskich uzdrowisk ma najkrótszą historię lecznictwa, to dzięki ogromnemu zaangażowaniu różnych grup społecznych i dobrej współpracy, udało się w ciągu ostatniej dekady zrealizować wiele pomysłów i dzięki nim diametralnie zmienić oblicze gminy. Nie byłoby uzdrowiskowego sukcesu Uniejowa, gdyby nie wsparcie parlamentarzystów, wszystkich władz regionu: władz samorządowych województwa łódzkiego na czele z Marszałkiem, władz rządowych z Wojewodą, a także wielu instytucji, takich jak m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, czy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Nasz sukces zawdzięczamy oczywiście również Samorządowi gminy,  aktywnym przedstawicielom społeczności lokalnej, miejscowym przedsiębiorcom oraz inwestorom prywatnym, w tym firmom z zewnątrz, które przekonały się o tym, że warto u nas realizować ciekawe i proekologiczne przedsięwzięcia. Moment wyróżnienia Uniejowa na tle wszystkich polskich uzdrowisk jest doskonałą okazją do tego, abym mógł podziękować Tym wszystkim, którym zawdzięczamy naszą nagrodę. Teraz zrobimy wszystko, aby wygraną sumę zagospodarować w taki sposób, aby zrealizowany dzięki niej projekt służył nam wszystkim, a działania, które podejmiemy, przyczyniły się do wzmocnienia pozytywnego wizerunku nie tylko Uzdrowiska Termalnego Uniejów, lecz także i innych polskich kurortów. – deklaruje Burmistrz Józef Kaczmarek.

Komisja konkursowa doceniła nie tylko realizację od podstaw przedsięwzięcia „Uzdrowisko Termalne Uniejów – w przyjaźni z przyrodą”, ale również systematyczną działalność na rzecz upowszechnienia i wzrostu świadomości ekologicznej lokalnej społeczności – podsumowuje dr Jan Golba, Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce. Doceniliśmy też wykorzystanie wód geotermalnych nie tylko jako atrakcji turystycznej i uzdrowiskowej, ale przede wszystkim elementu zrównoważonego rozwoju  i ochrony środowiska całej gminy.

W kwalifikacji konkursowej uwzględniane były inwestycje i działania proekologiczne oraz  projekty i programy m. in. z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony przyrody, aktywizujące społeczność lokalną, zrealizowane przez uczestników w latach 2010-2015.

ERGO Hestia to jedyne w Polsce towarzystwo ubezpieczeń, którego główna siedziba jest zlokalizowana w uzdrowisku, dlatego idea zrównoważonego rozwoju jest nam bliska od początku naszej działalności – podkreśla Piotr M. Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia. Pomysł ufundowania nagrody EKO HESTIA SPA, promującej  najbardziej proekologiczne gminy uzdrowiskowe w Polsce, to naturalna konsekwencja naszych dotychczasowych działań w sferze ochrony środowiska – dodaje Piotr M. Śliwicki.

 Jestem pod ogromnym wrażeniem osiągnięć i dynamicznego rozwoju Uniejowa na przestrzeni kilku ostatnich lat – podkreślił Piotr Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia. W ich trakcie udało się z jednej strony kompleksowo zagospodarować na potrzeby całej gminy potencjał wód termalnych, ale też z niezwykłą dbałością rozwinąć program edukacji ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców. Idea zrównoważonego rozwoju, która przyświecała tym działaniom,  jest niezwykle bliska również Grupie ERGO Hestia. Cieszę się, że ta nagroda zasłużenie trafia do miejscowości, która konsekwentnie buduje swoją nową uzdrowiskową tożsamość w oparciu o rozwiązania przyjazne dla lokalnej społeczności i najbliższego otoczenia Jeszcze bardziej cieszy mnie Pańska deklaracja wykorzystania nagrody na program edukacji ekologicznej i ścieżek dydaktycznych na zielonych terenach Uniejowa.

Polska w chwili obecnej posiada 45 uzdrowisk statutowych. Do I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA zgłoszenia przesłało aż  11 gmin uzdrowiskowych z całego kraju: Inowrocław, Nałęczów, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Sękowa, Konstancin-Jeziorna, Sopot, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i Uniejów.

Opracowano z wykorzystaniem tekstu komunikatu prasowego Ergo Hestia.

Komunikaty prasowe o rozstrzygnięciu konkursu pojawiły się również na stronie internetowej SGU RP oraz na oficjalnej stronie konkursu EKO HESTIA SPA.

Zachęcamy do obejrzenia materiału video z uroczystej gali, który został zrealizowany przez stację telewizyjną iTV Piaseczno – video dostępne po kliknięciu tutaj. Ogłoszenie wyników i wywiady m.in. z burmistrzem Uniejowa zaczynają się od 4 min. 05 sek.

Relacja telewizyjna z Konstancina z uroczystości obchodów 25-cio lecia SGU i ogłoszenia laureata nagrody jest do obejrzenia tutaj (tv Rzeczpospolita). O konkursie Eko Hestia Spa można również posłuchać w relacji RMF Classic klikając tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości 25-cio lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, która odbyła się w Konstancinie-Jeziorna 28.09.2016 r.  i podczas której nastąpiło wręczenie nagrody na ręce Burmistrza Uniejowa.