100 lat państwowości Polski i Azerbejdżanu

W ramach obchodów setnej rocznicy państwowości Azerbejdżanu, a także przy okazji świętowania 100-lecia Niepodległości Polski, serdecznie zapraszamy na wspólne wydarzenie w dniu 20 października, podczas którego dowiedzą się Państwo, co jeszcze – poza obowiązującą od 2017 roku umową dwustronną – łączy Azerów oraz Polaków.

Azerbejdżan, podobnie jak i Polska, w 2018 roku obchodzi 100-lecie państwowości. Oba kraje mają wspólną historię w zakresie utworzenia państwa lecz zdecydowanie różnią się pod względem położenia geopolitycznego. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, podpisano umowy dwustronne, między innymi o współpracy w dziedzinie: obronności i energetyki. Podpisano również wspólną deklarację na temat tzw. mapy drogowej, w kierunku strategicznego partnerstwa, współpracy politycznej i gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Prezydent Alijew deklarował wzmocnienie przyjaźni i rozwoju relacji polsko-azerskich.

Również gmina Uniejów jest od niedawna związana z Azerbejdżanem, na mocy porozumienia o współpracy z miastem Naftalan, znanym z leczniczych kąpieli w ropie naftowej. Umowa partnerska między miastami została podpisana na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, podczas wizyty azerskiej delegacji w Uniejowie, w 2016 roku, z inicjatywy Ambasadora.

Wspólne wydarzenie, którego inicjatorem jest Ambasada Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej, ma na celu uświadomienie, jak wiele wspólnych wątków łączy oba kraje. Nie ma chyba ku temu lepszego pretekstu, jak obchody 100-lecia państwowości zarówno w Polsce, jak i nie tak wcale dalekim – Azerbejdżanie. W ramach tych obchodów w Uniejowie, zachęcamy do odwiedzenia Uzdrowiska Uniejów Park w najbliższą sobotę, 20 października. We wnętrzach obiektu będzie udostępniona wystawa prezentująca starożytną, średniowieczną, XIX i XX-wieczną architekturę miasta Baku. Wśród zdjęć będzie można zobaczyć prace polskich architektów. Ekspozycję, w dniu rozpoczęcia międzynarodowej misji studyjnej, otworzy osobiście Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej, J.E. Hasan Hasanov.

O godzinie 17:30, także w Uzdrowisku, odbędzie się otwarta projekcja filmu, podejmującego temat różnic kulturowych oraz tego co łączy Środkową Europę i Bliski Wschód. „Ali i Nino” to brytyjski dramat wojenny z 2016 r., oparty na powieści Kurbana Saida o tej samej nazwie. Film został napisany przez Christophera Hamptona i wyreżyserowany przez Asifa Kapadię. Większość scen nakręcono w Azerbejdżanie, Turcji, Gruzji i Rosji. Obsada filmu jest międzynarodowa, z Marią Valverde i Adamem Bakri w rolach głównych. Film jest poszukiwaniem prawdy i pojednania poprzez różnorodne porównanie islamu i chrześcijaństwa, Wschodu i Zachodu, wieku i młodości oraz mężczyzn i kobiet. W imieniu Organizatorów, serdecznie zapraszamy!