100-lecie województwa łódzkiego

2 sierpnia 1919 roku przyjęto ustawę tymczasową o organizacji władz administracyjnych II instancji, powołującą między innymi województwo łódzkie. Wtedy po raz pierwszy pojawiło się ono na mapie i tę datę przyjęto umownie za urodziny województwa. W związku z jubileuszem przez cały rok organizowane są wydarzenia i konkursy dla mieszkańców województwa łódzkiego.

 

 

# 100 na 100

„Łódzkie obchodzi setne urodziny! Z tej okazji przygotowaliśmy prezent urodzinowy – sto filmów ze stu miejsc w regionie! #100na100 to podróż przez ciekawostki historyczne ostatniego wieku! To jest miejsce na Twoją historię – opowieść o Twoim domu, o Twoim ukochanym miejscu, lokalnym bohaterze czy Twojej rodzinie” – w ten sposób twórcy bloga historycznego #100na100 zachęcają do zamieszczenia na jego łamach historii z Województwa Łódzkiego, które są nam szczególnie bliskie lub które uważamy za interesujące.

Wśród wpisów, pod numerem 16-tym pojawił się materiał wideo z historią z Uniejowa. Krótki film pt. „Co działo się z zamkiem w Uniejowie przez ostatnie 100 lat?”, autorstwa Łukasza Śwituniaka, porusza tematykę niezwykle ciekawej historii Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, pamiętającego średniowiecze i rodzinę Tollów w XIX wieku. Co te stare mury zapamiętały z XX stulecia? Co działo się z zamkiem w Uniejowie przez ostatnie 100 lat? Sprawdźcie sami:

Wojewódzki Konkurs Malarski

Wojewódzki Konkurs Malarski pn. „100-lecie Województwa Łódzkiego”, ogłoszony przez Łódzki Dom Kultury, jest skierowany do młodzieży i dorosłych mieszkańców z terenu woj. łódzkiego.Tematem konkursu jest 100-lecie Województwa Łódzkiego. Nabór prac właśnie się rozpoczął i potrwa do końca października br.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: młodzieżowa (15-19 lat) i open (bez względu na wiek). Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu maksymalnie 1 pracę malarską, która została wykonana w 2019 roku. Autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe lub rzeczowe o wartości od 300 zł do nawet 3000 zł! Prace konkursowe należy składać w terminie do 31 października 2019 r. na adres Łódzkiego Domu Kultury. Data roztrzygnięcia konkursu i rozdania nagród zostanie podana w późniejszym termnie, na stronie internetowej Łódzkiego Domu Kultury: www.ldk.lodz.pl

 

Konkurs Fotograficzny

Na fanpejdżu Województwa Łódzkiego „promuje łódzkie” znaleźliśmy taką oto informację o konkursie:

Świętowania #100latłódzkie ciąg dalszy. Tym razem mamy dla Was #konkurs fotograficzny. Publikujcie na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy z wakacji zrobione w naszym regionie. Koniecznie oznaczcie je hasztagiem #ZwiedzamŁódzkie. Najlepsze prace nagrodzimy pod koniec sierpnia.

 

Ogólnopolski Konkurs na Reportaż

Celem konkursu pn. „Łódzkie – znane i nieznane” jest promocja bogactwa świata przyrody, architektury, kultury, tradycji województwa łódzkiego; przypomnienie wybitnych, a niekiedy zapomnianych postaci działających i tworzących na terenie Łódzkiego, poszczególnych powiatów i gmin; przypomnienie ważnych i przełomowych wydarzeń mających miejsce na terenie województwa łódzkiego oraz stworzenie okazji do przekazania swoich spostrzeżeń i refleksji związanych ze 100-leciem Województwa Łódzkiego.

W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu Polski oraz osoby dorosłe mieszkające w Polsce lub poza granicami kraju.

Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie reportażu dotyczącego województwa łódzkiego. Autor reportażu może opisać miejsca, w których był i/lub wydarzenia, w których brał udział lub które zna z relacji ustnych lub dokumentów. Objętość pracy nie może przekraczać 6 stron formatu A4.

Na reportaże czekamy do 30 września 2019 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

 

Więcej aktualności na temat obchodów 100-lecia województwa oraz szczegółowe informacje o wymienionych konkursach znajdą Państwo na stronie: www.100lat.lodzkie.pl