Uniejowskie Strony 5/63/2018

Szanowni Czytelnicy,

Z satysfakcją przekazujemy w Państwa ręce przedostatnie w 2018 roku wydanie „Uniejowskich Stron”. Mamy nadzieję, że dostarczy ono kolejnych ważnych i ciekawych informacji na temat różnych wydarzeń, inwestycji, działań podejmowanych przez Samorząd, instytucje, stowarzyszenia, szkoły itd. na terenie naszej gminy. To wydanie ukazuje się krótko po wyborach samorządowych i w miesiącu, w którym przypada niezwykła, bo setna rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Dlatego też w bieżącym numerze znajdziecie Państwo wywiad z włodarzem gminy Uniejów, Józefem Kaczmarkiem, wybranym przez mieszkańców po raz piąty na urząd burmistrza.

We wrześniu obchodziliśmy dwie ważne uroczystości patriotyczne, tj. 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej, połączoną z inauguracją roku szkolnego, uświetnioną tradycyjnie obecnością Asysty Honorowej I Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej oraz 79. rocznicę mordu na ludności wiejskiej w Czekaju, również i w tym roku z udziałem Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa  Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który dodatkowo przygotował wystawę w Uniejowie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pierwszego dnia września obchodziliśmy dożynki gminno-parafialne w Wilamowie, natomiast ostatniego dnia tego miesiąca 80. rocznicę śmierci bpa Wojciecha Owczarka, połączoną z poświęceniem pomnika w Łęgu Balińskim, upamiętniającego Jego Osobę. Z wydarzeń sportowych miały miejsce: Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2018/2019 na boisku przy „Termach Uniejów”, treningi reprezentacji Polski w piłce nożnej do lat 20 oraz II Turniej Integracyjny „Połączeni Pasją” o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego na boiskach im. W. Smolarka. Z działań promocyjnych prezentowaliśmy walory turystyczne i produkty regionalne Uniejowa podczas Mixera w Łodzi.

Październik to miesiąc, w którym odbyło się duże, ogólnopolskie wydarzenie gospodarcze, przygotowywane od kilku miesięcy, czyli Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju – poświęcone funduszom unijnym, wynalazkom, innowacjom oraz polskim, krajowym i regionalnym specjalizacjom, a także wręczeniu nagród za innowacyjne działania. To także czas misji gospodarczej, z udziałem ośmiu zagranicznych miast partnerskich gminy Uniejów, stanowiącej okazję do wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach działalności. To również czas dla Spycimierza i jego mieszkańców w związku z dwoma wydarzeniami, jakimi była organizacja pierwszego seminarium o tradycji układania kwietnych dywanów podczas świąt religijnych z udziałem zagranicznych gości (z Włoch i Niemiec) oraz odebranie przez przedstawicieli Spycimierza decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisaniu Procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Gratulujemy!

Z uroczystości religijnych ważnymi wydarzeniami dla parafian było wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do uniejowskiej świątyni i nadanie Honorowego Obywatelstwa Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Wiesławowi Alojzemu Meringowi. Z jubileuszy miały miejsce obchody Złotych Godów przez małżeństwa zamieszkujące teren naszej gminy. Z tej okazji życzymy wyróżnionym parom małżeńskim zdrowia i samych radosnych dni. Gratulujemy również laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu „Lilia Ogrodnika” i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji plebiscytu na najpiękniejsze ogrody i balkony naszej gminy.

Z licznych, „głośnych” wydarzeń należy wspomnieć dalszy etap realizacji inwestycji, z której słynie najbardziej Uniejów, czyli rozbudowę basenów termalnych, pod których budowę został wmurowany kamień węgielny (nowymi basenami będziemy cieszyć się już w przyszłym roku) oraz otrzymanie 5 mln zł dofinansowania na termomodernizację strażnic OSP w sześciu miejscowościach gminy.

Zamieściliśmy również dla Państwa wyniki październikowych wyborów samorządowych, aby każdy mieszkaniec wiedział, do którego radnego może zwrócić się z prośbą o pomoc w razie takiej potrzeby.

Już po raz XII odbył się w Uniejowie Bieg „Do Gorących Źródeł”, który od lat cieszy się niegasnąca, wysoką frekwencją. Cieszymy się i gratulujemy!

Już niebawem aleja przy Zagrodzie Młynarskiej doczeka się symbolicznego posadzenia ostatnich dębów pamięci na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypomnijmy – część dębów została symbolicznie posadzona” już we wrześniu i październiku przez osoby i delegacje (więcej o tych wydarzeniach w zamieszczonych artykułach).

Zachęcamy do przeczytania stałych rubryk artykułów z cyklu: „Zakłady pracy” i „Zakręcony”

Życzymy miłej i lekkiej lektury!

Uniejowskie Strony nr 5/63/2018