Inauguracja Roku Harcerskiego 2019/2020

Kiedy emocje związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wreszcie opadły, nadszedł czas na kolejne szczególne otwarcie. W sobotę, 12 października, po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie spotkali się zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Uniejów, aby wspólnie, uroczystym apelem, zainaugurować nowy Rok Harcerski 2019/2020.

Tegoroczny START rozpoczął się Polową Mszą Świętą w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów, której przewodniczył ks. Wojciech Flasiński – proboszcz Parafii Św. Marcina Biskupa w Chwalborzycach. W homilii uczestnicy usłyszeli słowa mówiące o tym, że każdy z nas powinien pamiętać o dawaniu innym dobrego przykładu oraz ukazywać w sobie dobro.

O oprawę muzyczną podczas Mszy Św. zadbały harcerki z VIII DH im. M. Kopernika z Wielenina  z drużynową na czele, a w tak ważnym dla ZHP momencie nie mogło zabraknąć także Orkiestry Dętej ZHP-OSP Uniejów.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni odsłuchali uroczysty apel, a zaraz po nim rozpoczęła się harcerska zabawa. Na punktach kontrolnych gromady i drużyny miały do wykonania różnej formy zadania. Można się było wykazać umiejętnościami  technicznymi, muzycznymi, sportowymi oraz wiedzą, pamięcią, spostrzegawczością i dobrą organizacją.

Wreszcie nadszedł czas na podsumowanie. Wtedy to zuchy, harcerze i instruktorzy spotkali się we wspólnym kręgu przy ognisku, a warto zaznaczyć, że krąg był naprawdę ogromny.

Spotkanie przy ognisku było także okazją do wspólnych zabaw i śpiewu, przeplatanych dźwiękami gitary. Na wszystkich uczestników sobotniej zbiórki czekała również pyszna harcerska grochówka.

W STARCIE 2019 udział wzięły reprezentacje gromad zuchowych z Uniejowa, Szadku i Wilamowa oraz drużyn harcerskich z Uniejowa, Szadku, Zadzimia, Łęczycy, Wilamowa, Wielenina i Stemplewa.

Organizatorem „Hufcowego STARTU” był Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Uniejów, V Szczep Drużyn Nieprzetartego Szlaku.

(A. Ol.)