Biblioteka zaprasza do nowej siedziby. Wielkie otwarcie w piątek, 8 listopada

Przenosili się, przenosili… I się przenieśli! A raczej – przeniosły. Bo chodzi o księgozbiory Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie, a także, dobrze znane wszystkim czytelnikom: Panią Dyrektor, Beatę Szymczak oraz obsługującą dział wypożyczeń, redaktorkę gminnej kroniki pamiątkowej i animatorkę bibliotecznych warsztatów, Sylwię Szymańską.

Panie Bibliotekarki, wspierane przez p. Ewę Piszczałkowską, która niedawno dołączyła do zespołu oraz p. Anetę Szkutnik z biblioteki szkolnej w Wilamowie, przez ostatnie dwa miesiące dbały o to, aby każda z blisko 13-tu tysięcy książek „rozgościła się” na regale, we właściwym dziale tematycznym, no i zgodnie z porządkiem alfabetycznym – ma się rozumieć!

Uroczyste otwarcie dla czytelników zaplanowano na piątek, 8 listopada. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych między godziną 8:00 i 17:00. Tego dnia będzie można obejrzeć urządzone pomieszczenia na obu kondygnacjach budynku, również te, które na co dzień będą niedostępne dla użytkowników biblioteki. W dniu otwarcia czekają na Państwa specjalnie przygotowane atrakcje oraz możliwość wypożyczenia nowości bibliotecznych, najświeższego zakupu do zasobów księgozbioru.

Od dnia otwarcia, przez cały listopad będzie można obejrzeć wystawę ,,Jan Paweł II – Ojciec Święty we wspomnieniach mieszkańców gminy Uniejów”, którą przygotowała Parafia Uniejów.

Nową siedzibą Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej stały się przestronne wnętrza zrewitalizowanego w ubiegłym roku budynku dawnej plebanii. Ponad stuletni obiekt, mieszczący się u zbiegu ul. Ireny Bojakowskiej oraz ul. Kościelnikiej w Uniejowie, tuż obok Kolegiaty, należy do zasobów kościelnych. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza oraz władz diecezjalnych, z inicjatywy burmistrza Józefa Kaczmarka, na mocy porozumienia zawartego z ks. infułatem Andrzejem Ziemieśkiewiczem, samorząd gminy przeprowadził generalny remont zabytkowej plebanii w ramach dofinansowanego środkami unijnymi projektu pn. „Rozwój instytucji kultury w Uniejowie”.

Na parterze nowej biblioteki znalazła się wypożyczalnia wraz z czytelnią, sala komputerowa, pomieszczenie socjalne i magazynowe. Na poddaszu urządzono dużą, multimedialną salę konferencyjną, biuro i archiwum. W drugiej części strychu, od strony Kolegiaty, znajduje się sala, w której w przyszłości może powstać interaktywna wystawa o św. Bogumile.

W ramach rewitalizacji skuto stare tynki, a ponad stuletnie mury zostały osuszone i uzupełnione. Wewnątrz powstały nowe posadzki, podłogi, ściany działowe, nadproża okien i drzwi, a także strop parteru, które chroni – także kompleksowo wymieniony – dach z lekko podniesioną konstrukcją. Ponadto, projekt obejmował wymianę stolarki drzwiowej oraz drewnianej stolarki okiennej, a także wykonanie wszystkich przyłączy do budynku i sieci – energetycznej, ciepłowniczej i wodociągowej. Nowy budynek jest wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji powstał wjazd na posesję od strony ul. Ireny Bojakowskiej oraz parking wewnątrz podwórza. Znajdujące się z tej strony drzwi (od podwórza) będą od teraz służyły za wejście główne do budynku. Niebawem pojawi się przy nich stojak na rowery, a wiosną kilka ławek parkowych, aby z usług biblioteki można było korzystać także „na powietrzu”, ciesząc się piękną pogodą, ciszą i komfortem urokliwej lokalizacji tego terenu zieleni.

 

Biblioteka działająca pod zmienionym adresem (ul. Kościelnicka 8/10 w Uniejowie) będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-17:00. Nowe miejsce i meble to nie jedyna zmiana, jaka czeka czytelników. Choć w tym ostatnim przypadku warto wspomnieć o udogodnieniach w postaci wygodnych puf i siedzisk dla osób, którzy chcą przyjść i przejrzeć książki. Ciekawym elementem wyposażenia jest zewnętrzny bibliomat, umieszczony w ścianie od strony ul. Bojakowskiej, w którym będzie można zostawić przeczytaną książkę bez konieczności wchodzenia do budynku, np. już po zamknięciu.

To dobre rozwiązanie dla tych, którzy np. pracują w godzinach pracy biblioteki – mówi Dyrektor Biblioteki Beata Szymczak.

Nowa biblioteka będzie nowoczesna nie tylko w wystroju. To również rozwiązania technologiczne, które wdrożono jeszcze przed przeprowadzką, takie jak rezerwacja książek online. Ponadto, bibliotece udało się nawiązać współpracę m.in. z Biblioteką Narodową w Warszawie w zakresie cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych. Wprawdzie z zasobów będzie można czerpać jedynie na miejscu, w bibliotece, ale nie zmienia to faktu, że platforma jest innowacyjnym narzędziem pozwalającym na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.

Inwestycja została wykonana w ramach projektu „Rozwój instytucji kultury w Uniejowie” polegała na adaptacji XIX wiecznej plebani na potrzeby Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie. Projekt został złożony w lipcu 2016 r. do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2014-2020. 12 grudnia 2016 r. podpisano umowę o dofinansowanie z Zarządem Województwa Łódzkiego.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 2, 3 mln zł, z czego niemal połowę kosztów (937 909,36 zł) pokryło przyznane przez Marszałka dofinansowanie ze środków EFRR Województwa Łódzkiego.

Wykonawcą Programu Funkcjonalno – Użytkowego oraz koncepcji architektonicznej było Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW z Włocławka, zaś głównym autorem projektu był pan mgr inż. architekt Włodzimierz Witwicki. Autorem dokumentacji budowlanej i wykonawczej była Pracownia projektowa budownictwa i nadzoru  – Waldemar Skoczylas z Włocławka.

Wykonawca robót budowlanych była Firma „CEGBUD” Krzysztof Skonieczny z siedzibą w Chlebowie – Gmina Turek.

Nadzór inwestorki nad prowadzonymi robotami budowlanymi był sprawowany przez firmę „Instalator” Janusz Miłkowski z Kalisza, zaś jego koszt wyniósł 43 125,00 zł.

Wreszcie, wyposażenie do budynku zostało dostarczone przez firmę W&W design Katarzyna Kaczmarczyk z Katowic, a jego całkowity koszt to 121 000,00 zł.

(MB)