Spycimierskie Boże Ciało na półmetku

Ponad 200-letnia tradycja układania kwietnych dywanów na Trasie Bożego Ciała w Spycimierzu wciąż na nowo zachwyca odwiedzających parafię turystów i mieszkańców gminy.

Podczas tegorocznych obchodów uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu została odprawiona uroczysta popołudniowa msza św. przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem księdza biskupa Wiesława Meringa – Ordynariusza diecezji włocławskiej. Po mszy św. pięknie ukwieconą trasą Bożego Ciała przeszła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

W dodatkową artystyczną oprawę uroczystości włączyła się Orkiestra OSP Spycimierz, która wystąpiła z koncertem przy ołtarzu polowym pół godziny przed rozpoczęciem głównej mszy św. Tak jak w zeszłym roku, tradycyjne spycimierskie motywy kwietnych dywanów zostały wzbogacone przez dzieło wykonane rękoma włoskich artystów zajmujących się sztuką ulotną – przedstawicieli stowarzyszenia Infioritalia. Włosi wykonali kwiatowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Warto podkreślić, że poprzednie dzieło – obraz Matki Boskiej Kasztelańskiej ułożone z pyłu kwiatowego przez gości z Włoch 1. maja przetrwało pod foliowym tunelem do dnia Bożego Ciała i stanowiło piękną pamiątkę i dodatkową atrakcję święta.

Po raz pierwszy obchody tego święta stały się „składową” cyklu wydarzeń „Spycimierskie Boże Ciało”, który odbywa się w gminie Uniejów. Uroczystościom szczególnie ważnym dla parafii Uniejów, Wilamów, Wielenin i Spycimierz towarzyszą m.in. akty tworzenia sztuki ulotnej, bazującej na motywie kwiatów. Boże Ciało w Spycimierzu było już trzecim z sześciu wydarzeń zaplanowanych na rok 2016, a więc jesteśmy dokładnie na półmetku realizacji projektu. Na początku lipca znów spotkamy się w uniejowskiej Kolegiacie (Królestwo Lilii, 2-3 lipca), w weekend 24-25 lipca podczas odpustu św. Jakuba włoska delegacja za pomocą kwiatowego pyłku pokaże wizerunek świętego w autorskiej interpretacji. Natomiast w dniu odpustu św. Wojciecha i Stanisława w Wilamowie (27-28 sierpnia) Włosi zakończą tegoroczny cykl obrazem z pyłków. To właśnie parafianie w Wilamowie mieli w ubiegłym roku szczęście jako pierwsi przyjąć artystów z „Infioritalia” tworzących niezwykłe dzieła za pomocą kwietnego proszku. Czy dzieło, które stworzą tu w ostatni weekend sierpnia będzie równie monumentalne jak obraz z roku ubiegłego? Zapraszamy – możecie Państwo przekonać się na własne oczy!


 

Zapraszamy do obejrzenia materiału video emitowanego 26.05. w Łódzkich Wiadomościach Dnia w TVP3 Łódź dostęnego po klinknięciu tutaj.

Zachęcamy również do obejrzenia fotogalerii: oto, jak w czwartek 26 maja po raz kolejny ukwiecono Spycimierz!