Trwa budowa altany – zielona klasa będzie gotowa na nowy rok szkolny

W Uniejowie, na terenie przy szkole podstawowej, trwa budowa altany, która umożliwi prowadzenie zajęć dydaktycznych na wolnym powietrzu. Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki wsparciu środkami zewnętrznymi w ramach przynależności gminy do Lokalnej Grupy Działania PRYM.

Bryła altany, której powierzchnia zajmuje 32 metry kwadratowe, jest już w zasadzie gotowa. Od strony ulicy Kościelnickiej oraz Szkolnej, w ścianach altany zostaną wykonane przepierzenia, które oddzielą wnętrze od hałasów i zapewnią cień. Obiekt będzie miał dwa wejścia, znajdujące się – naturalnie – od strony szkoły. W minionych dniach ekipa budowlana wykończyła także zadaszenie, które zgodnie ze specyfikacją projektu, zostało wzmocnione i przygotowane pod przyszłe nasadzenia. Kiedy na dachu oraz w otoczeniu altany pojawią się całoroczne rośliny i pnącza, nowa przestrzeń dydaktyczna będzie „zieloną klasą” już nie tylko w przenośni, ale i dosłownie!

– Budowa ogródka rekreacyjnego jest jednym z etapów zagospodarowania terenu szkolnego – wyjaśnia dyrektor Piotr Kozłowski. –  W planach jest jeszcze kilka inwestycji, związanych z budową zupełnie nowych urządzeń oraz nasadzeń zielonych, które z pewnością zachęcą zarówno uczniów, jak i dorosłych mieszkańców Uniejowa do spędzania czasu na zewnątrz, kiedy tylko pogoda na to pozwoli.

Wewnątrz powstaną ławostoły, które umożliwią prowadzenie zajęć dydaktycznych. Oświetlenie altany będzie – jak łatwo można się domyślić – ekologiczne, bo zasilane za pomocą panelu solarnego. Wszystkie prace zostaną wykonane najprawdopodobniej w pierwszej połowie sierpnia.

Zadanie inwestycyjne pn. „Budowa ogródka rekreacyjnego w Uniejowie” jest w stu procentach dofinansowane ze środków działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek o grant w wysokości 50 tys.zł, które pozyskano na ten cel w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania „PRYM”, złożyło Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni”.

Część prac – dotyczących utwardzenia terenu i wymiany nawierzchni chodników oraz miejsca na altanę – wykonała firma Lukpol – Krzysztof Łuczak z Uniejowa. Budowę samej altany wraz z umeblowaniem i oświetleniem prowadzi Sklep Szkółkarsko – Kwiaciarski Grzegorz Gulczyński z Konina.

(MB)