„Polak, Węgier, dwa bratanki…”

Idąc za przysłowiem odwołującym się do historii polsko – węgierskiej i naszej przyjaźni z Węgrami można śmiało rzec, że to całkowita prawda. Przetrwała ona do dziś. Świadczy o tym ustanowiony przez węgierski Parlament Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej obchodzony 23 marca.

Uniejów nawiązał kilka lat temu współpracę z niewielkim miasteczkiem uzdrowiskowym o nazwie Mórahalom, położonym w południowo – wschodnich Węgrzech, niedaleko miejscowości Szeged. Nawiązane porozumienie zaowocowało długoletnią przyjaźnią, wymianą doświadczeń na polu turystycznym, poznaniem kultury, tradycji partnerskich krajów. W ramach podjętej współpracy organizowane są corocznie wyjazdy przedstawicieli partnerskich miast.

W tym roku, na początku września odwiedziła nas kilkuosobowa delegacja z Mórahalom: burmistrz – Zoltán Nógrádi, dyrektor gabinetu – László Balog, sekretarz – Mária Szántó, dyrektor centrum turystyki – Mariann Stampf, dyrektor Spa – Gábor Farkas, dziennikarz – Levente Horvát, dyrektor hotelu Elixír – Zsolt Berta, tłumaczka – Tàncos Andràsne.

Wizyta rozpoczęła się wspólną kolacją z włoską delegacją ze Stowarzyszenia  „Infioritalia” i była doskonałą okazją do poznania się naszych Gości. Włoska delegacja została zaproszona na uroczystość ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Wilamowie. Na tę uroczystość ułożyła przepiękny i niespotykany dotąd w Polsce dywan z pyłu kwiatowego z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia.

Nasi węgierscy Przyjaciele podczas kilkudniowego pobytu w Uniejowie zapoznali się z funkcjonowaniem obiektów uzdrowiskowych (ośrodków spa, Geotermii Uniejów), zwiedzili skansen w Kwiatkówku, przepiękną Archikolegiatę w Tumie, zamek i więzienie w Łęczycy, Łódź oraz wioskę indiańską „Tatanka” w Solcy Małej. Część grupy wybrała się także na spływ kajakowy.

Pobyt w Uniejowie przyczynił się do wspólnej wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju turystyki uzdrowiskowej i nie tylko… Mamy nadzieję, że Goście byli zadowoleni z pobytu i odwiedzą nas za rok.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i uświetnienie pobytu delegacji, w szczególności: Kapeli Podwórkowej „Spod Baszty”, Stowarzyszeniu Historyczno – Kulturalnemu „Dworzanie”, firmie VattenBall Macieja Łuczaka, obsłudze obiektów, w których gościliśmy.