Dożynkowe dekoracje

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie już za tydzień. Zapraszają na nie tylko organizatorzy, ale również rolnicy z Gminy Uniejów. W tym celu postawili dożynkowe witacze.

Mieszkańcy naszej gminy w realizacji swoich pomysłów okazali się niezwykle kreatywni.  Wykonane przez nich dożynkowe konstrukcje budzą uśmiech na twarzy i podziw. Niejednokrotnie byliśmy świadkami, jak przejeżdżający kierowcy zatrzymywali się, aby uwiecznić na zdjęciu słomiane konstrukcje.

W miejscowości Człopy od strony Turku na dożynki zaprasza kierowców gospodyni ze swoim rogatym inwentarzem. Przesympatycznie wyglądający  belkowy byczek uśmiecha się do wszystkich, którzy wjeżdżają do Uniejowa od strony Turku. Autorami tej dekoracji są połączone siły mieszkańców sołectw: Człopy i Wieścicie.

Przy zjeździe na kompleks boisk termalnych stanął misiek pilnujący beczułki z miodem w otoczeniu dwóch uli. Towarzyszą mu dwaj farmerzy na koniach. Ta kompozycja, to dzieło sołectw: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia i Zieleń.

Wiceburmistrz Uniejowa przy współpracy z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Czepowie stworzyli nieszablonową dekorację.  Ich dziełem jest witacz, który w jednym miejscu połączył ze sobą lisa i zająca. Piękne postacie można spotkać jadąc ulicą Sienkiewicza od strony Łodzi.

Kierowców wjeżdżających od strony Łęczycy witają Marian wraz z małżonką Heleną. Obok nich zaparkowana chluba motoryzacyjna ich gospodarstwa – traktor uznanej marki.  Praca wykonana została przy współpracy trzech sołectw : Woli Przedmiejskiej,  Czekaja i Felicjanowa.

Ostatni z witaczy, to zagroda młynarska wykonana przez sołectwa: Lekaszyn, Wilamów, Brzozówka, Czepów, Lekaszyn i Rożniatów. W słomianym gospodarstwie zobaczyć można parę gospodarzy, młyn, oraz piękny traktor. Dekorację uzupełniają tradycyjne snopy oraz wóz.  Dekoracja zaprasza na dożynki osoby wjeżdżające na teren naszej gminy od strony autostrady A2. Znajduje się przy drodze prowadzącej do Rożniatowa.

Przedstawione dekoracje  to nie jedyne elementy zdobnicze, które towarzyszyć będą Dożynkom Województwa Łódzkiego.  Niedzielne uroczystości ozdobi jeszcze jedna konstrukcja wykonana wspólnie przez sołectwa: Ostrowsko, Kuczki, Orzeszków i Góry. Na scenie oraz siatce piłkarskiej dekoracje wykona p. Bogna Stępień z Zagrody Plastycznej w Dalikowie. Natomiast plac przy zamku na którym odbywać się będzie dożynkowa msza św. ozdobią mieszkańcy Brzezin, Wielenina i Wielenina – Kolonii.