Druhowie ochotnicy podsumowują rok: OSP Kuczki

Walne zebranie OSP w Kuczkach odbyło się w sobotę, 1 lutego, o godz. 18.00. Według zadeklarowanego w sprawozdaniu stanu organizacyjnego, jednostka liczy sobie 21 członków zwyczajnych 12 wspierająch. Z ramienia Zarządu MGZ OSP w Uniejowie, w posiedzeniu uczestniczył dh Stanisław Pełka, zaś PSP w Poddębicach reprezentował dh Michał Duniak.

W roku sprawozdawczym odbyły się 3 posiedzenia zarządu i 4 zebrania, podczas których druhowie omawiali głównie tematy związane z remontem strażnicy i zakupami na potrzeby wyposażenia sali. W Kuczkach, podobnie jak w Wilamowie, zarówno w części sprawozdawczej, jak i w ramach omówienia planów na rok bieżący, kilkukrotnie podejmowano temat obchodów okrągłego jubileuszu istnienia jednostki. Straż OSP w kuczkach jest drugą jednostką na terenie gminy Uniejów, która w tym roku świętuje stulecie działalności. Uroczystości związane z obchodami rocznicowymi zaplanowano na 14 czerwca bieżącego roku.

Podsumowanie minionego roku w perspektywie jednostki OSP w Kuczkach zdominował temat remontu strażnicy. Zakres wykonanych w budynku prac i warta pochwały gospodarność w wydatkowaniu pieniędzy na zakup materiałów oraz najpotrzebniejszych mebli i sprzętów wyposażenia w pełni to uzasadniają.

Dzięki dofinansowaniu z gminy przebudowano kuchnię, wydzielono 2 pomieszczenia sanitarne, wyrównano tynki, położono gładź, nowe płytki na podłodze oraz ścianach, docieplono stropy, wykonano nowe sufity i oświetlenie. Ze środków własnych oraz funduszu integracyjnego sołectwa, druhowie w Kuczkach zakupili 4 pary drzwi sosnowych z szerokimi ościeżnicami – 2 skrzydła do toalet i po jednym do kuchni oraz do garażu, parapety, zlew do kuchni oraz komplet 80 krzeseł.

Za pieniądze z dofinansowania od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w minionym roku otrzymały wszystkie jednostki, zakupiono 6 grzejników elektrycznych. 5 z nich zamontowano na głównej sali, natomiast szósty, nieco mniejszy – w kuchni. Grzejniki są uruchamiane w razie potrzeby, w dni zaplanowanych zebrań czy imprez, ponadto, załączają się automatycznie, jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Z pozostałych środków z kwoty 5 tysięcy, strażacy uzupełnili umundurowanie pocztu sztandarowego, zakupem 5 sztuk kurtek.

Remontu doczekało się nie tylko wnętrze strażnicy, ale także garaż dla strażackiego Forda Transita, który zyskał nowe wrota.

W ramach prac społecznych druhowie zajmują się utrzymaniem położonego nieopodal placu, należącego do straży, na którym znajduje się trawiaste boisko do gry w piłkę nożną. Ponadto, dbają o porządek publicznego miejsca do wypoczynku na terenie Kuczek. Mowa o stawie, który wraz z najbliższym otoczeniem został zagospodarowany na cele rekreacyjne mieszkańców. Teren wymaga okresowej pielęgnacji trawnika – nawożenia i koszenia, a także utrzymania porządku w stojącej przy pomoście altanie. Wszystkie te zadania wzięli na siebie ochotnicy – członkowie OSP Kuczki.

(MB)