Dziś święto wszystkich strażaków

Każdego roku w dniu 4-go maja, wczesnym porankiem, w całym mieście rozbrzmiewają dźwięki syren. Nie inaczej było dzisiaj. Punktualnie o 6.00 na ulice Uniejowa wyjechał „na sygnale” wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniejowie. Działanie to nie miało na celu obudzenia mieszkańców, ale przypomnienia im, że to właśnie dziś strażacy obchodzą swoje święto.

Oficjalnie święto strażaków i straży pożarnej ustanowione zostało w 2002 r., jednak w całej Polsce celebrowane jest ono już od setek lat właśnie 4 maja, w dniu imienin św. Floriana – patrona tej grupy zawodowej .

W tym samym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Bycie strażakiem to niezwykła misja, polegająca na służbie dla drugiego człowieka i na poświęceniu się dla społeczeństwa. Specyfika tejże służby sprawia, że strażak w każdej chwili albo jest w akcji albo oczekuje na wezwanie.

I choć zawód ten cechuje się renomą oraz wszechobecnym szacunkiem, jest to profesja o bardzo wysokim ryzyku zawodowym, często wiążąca się z narażaniem własnego zdrowia, a nawet życia.

Praca strażaka to nie tylko zwalczanie pożarów, ale także przeciwdziałanie temu wszystkiemu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, życia, mienia i środowiska.

Jak na święto przystało, 4 maja w całym kraju zwykle odbywają się uroczystości, zarówno oficjalne, jak i te o charakterze rozrywkowym. Częstym akcentem jest organizowanie przemarszów, konkursów lub zawodów strażackich, np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miejscowości. Strażacy prezentują swoje umiejętności i sprzęt bojowy oraz bawią się przy akompaniamencie strażackich orkiestr.

Niestety, podobnie jak w roku ubiegłym, z uwagi na sytuację epidemiczną, przeprowadzanie tego typu wydarzeń również tym razem odbywać się może tylko w bardzo okrojonym zakresie.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w tak wyjątkowym dniu wszystkim strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Uniejów, ale także tym z innych jednostek ochotniczych i państwowych, złożyć wielkie wyrazy szacunku i przekazać słowa podziękowania i wdzięczności za poświęcenie oraz za niebezpieczną i ciężką pracę, niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.

Druhom i druhnom życzymy dużo sukcesów, pomyślności oraz satysfakcji i dumy z dotychczasowych osiągnięć.

A.Ol.