Edukacyjne spacery po Uniejowie

Mieszkańcy gminy Uniejów i turyści licznie odwiedzający uzdrowisko mają doskonałą okazję, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co wyróżnia Uniejów i dlaczego nasza gmina jest wyjątkowa.

A to za sprawą „przystanków” edukacyjnych w postaci tablic, których treść zaprasza do poznawania walorów i atrakcji naszego uzdrowiska. Tablice te pojawiły się w Uniejowie w połowie kwietnia w kilku miejscach miasta.

Pierwsza z tablic stanęła nieopodal wejścia do kompleksu termalno-basenowego „Termy Uniejów” w okolicy studni Zbója Szczyrka. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż w pobliżu przechodzi wiele osób i mają one możliwość dowiedzieć się, że w Uniejowie znajdują się też i inne punkty informacyjne. Tablica ta otwiera bowiem dalszą ścieżkę. Przedstawia ona różne działania w zakresie edukacji ekologicznej podjęte ostatnio przez Gminę Uniejów w ramach projektu pt. „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie” realizowanego w ramach nagrody zdobytej w 2016 r. w pierwszej edycji konkursu Eko Hestia SPA organizowanego przez ERGO Hestia S.A. i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Pierwszy przystanek przede wszystkim zaprasza do dalszego spaceru edukacyjnym szlakiem, tym razem po uniejowskim parku zamkowym. Po przejściu kilkuset metrów w kierunku Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, za bramą wjazdową na teren kompleksu zamkowo-parkowego, kierując kroki w lewo w pierwszą z alejek, z łatwością można dostrzec następne tablice. Warto podejść bliżej, poczytać i przespacerować się potem prosto malowniczą alejką równolegle do zamku, na długości około 200 metrów, wzdłuż której znajdziemy w sumie 7 tablic edukacyjnych na następujące tematy w ramach ścieżki zatytułowanej „Uniejów Uzdrowisko Termalne przyjazne przyrodzie”:

  • Geotermalne bogactwo,
  • Dodamy Ci zdrowia i urody,
  • Historia i współczesność,
  • Przyroda gminy Uniejów,
  • Wodne bogactwo,
  • Gościnny Uniejów,
  • Sztuka ulotna.

Tematy te w kompleksowy sposób charakteryzują najważniejsze cechy wyróżniające naszą gminę i uzdrowisko pokazując jakie atrakcje czynią je wyjątkowym. Treści przedstawione na tablicach podane są w sposób interesujący, barwny, atrakcyjny i… interaktywny. Teksty przystępne dla każdego czytelnika zobrazowane są profesjonalnymi zdjęciami. Dla ułatwienia orientacji na terenie gminy i miasta na dwóch tablicach zamieszczono mapę gminy Uniejów i plan miasta z zaznaczonymi atrakcjami w trzech kategoriach: turystyczne, geotermalne i przyrodnicze.

Interaktywność i nowoczesność tablic polega na zamieszczeniu na nich QR kodów, które każdy posiadacz urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety) może zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i… zdobyć jeszcze większą dawkę wiedzy i informacji o gminie Uniejów. Uzyskuje się wtedy dostęp do licznych stron internetowych związanych m.in. z uzdrowiskiem Uniejów, atrakcjami turystycznymi, bazą noclegową i gastronomiczną, tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu, filmów promocyjnych gminy, animacji wyjaśniającej wydobywanie i wykorzystanie wody geotermalnej w Uniejowie, a także do aplikacji mobilnej „Uniejów Turystyczny”, publikacji promocyjnych np. komiksu o uzdrowiskach i spacerownika przyrodniczego po Uniejowie, czy też do czasopisma naukowego „Biuletyn Uniejowski”.

Warto podkreślić, że ścieżka edukacyjna w parku zamkowym jest przyjazna dla otaczającej ją przyrody – drewniana obudowa tablic w kolorze brązowym harmonijnie wkomponowana jest w naturalną scenerię parku. Jednak to nie wszystkie zalety techniczne tej ścieżki – jest ona dostępna dla każdego, również dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim ze względu na parametry i wielkość tablic.

Nie zdradzamy szczegółów, co kryje się pod każdym z podanych tematów, gdyż najlepiej jest wybrać się osobiście na edukacyjny szlak do parku i samemu przekonać się czego nowego można dowiedzieć się z tablic, które wzbogaciły przestrzeń publiczną naszego uzdrowiska i nadały jej dodatkowych walorów edukacyjnych.

Zachęcamy również do odwiedzenia nie tylko tych 8 przystanków, lecz także i kolejnych 4 wyjątkowych miejsc w Uniejowie, w których w naoczny sposób i własnymi zmysłami każdy może przekonać się o walorach wody geotermalnej. Są to fontanny termalne: jedna z nich zlokalizowana na skwerze na rynku, przy kolegiacie, zaś druga przy kładce nad Wartą od strony miasta (tzw. Armatki). Kolejne interesujące miejsca to mini-tężnia solankowa nieopodal bramy prowadzącej do Zamku oraz czerpnie wody termalnej wzdłuż obiektu Term Uniejów. Przy każdym z tych czterech miejsc zamieszczono również tabliczki informacyjne pt. „Poznaj geotermalny skarb Uniejowa” z charakterystyką wody geotermalnej, ciekawostkami na jej temat, fraszką o zbawiennych dla zdrowia właściwościach wody termalnej. Podobnie jak na pozostałych tablicach, na tych również zamieszczono QR kody prowadzące do stron internetowych: ekouniejow.pl, geotermia-uniejow.pl oraz z dostępem do mobilnego spacerownika po Uniejowa.

Do zobaczenia na edukacyjnym szlaku w Uniejowie! Miłego zwiedzania!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystej inauguracji ścieżki edukacyjnej w parku zamkowym, która odbyła się 18.04.2018 r. z udziałem Gości reprezentujących różne samorządy i obiekty turystyczne w Polsce – Uczestników spotkania Klubu „Polska Pięknieje”.

Otwarcia ścieżki dokonali: Józef Kaczmarek – Burmistrz Uniejowa; Wojciech Fułek – Przedstawiciel grupy ERGO Hestia, fundatora nagrody Eko Hestia Spa; Waldemar Sikora – Burmistrz Buska-Zdrój, laureata nagrody Eko Hestia Spa w II edycji konkursu z 2017 r.; Prof. dr hab. Bogusław Sawicki – Kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie; Andrzej Szoszkiewicz – Przedstawiciel firmy Smartlink odpowiedzialnej za stronę merytoryczną i realizację tablic edukacyjnych oraz Karolina Smętkiewicz – koordynatorka projektu „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie”.

Ścieżka edukacyjna pt. „Uniejów Uzdrowisko Termalne przyjazne przyrodzie” została sfinansowana ze środków pochodzących z nagrody dla Gminy Uniejów w pierwszej edycji konkursu Eko Hestia SPA (2016) organizowanego przez ERGO Hestia S.A. i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Ścieżka stanowi element projektu pt. „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie” realizowanego przez Gminę Uniejów w ramach nagrody.