Ekstremalny bieg Extermynator 2019 już za nami

W tegorocznej, V – tej edycji biegu, który odbył się 8 czerwca br., trasa liczyła około 9 km. Piaskowe hałdy, trzęsawiska i rowy melioracyjne – oto, z czym przyszło się mierzyć uczestnikom.

W biegu wystartowały 64 osoby, w tym 13 kobiet. Na zwycięskim podium stanął po raz trzeci z rzędu Adam Łukasiak z Chorek, z Zespołu Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy, który z czasem 01:04:25 o przysłowiowy włos wyprzedził zdobywcę drugiego miejsca Krzysztofa Krygiera z Łodzi (01:04:33). Jako trzeci do linii mety dobiegł Grzegorz Łuczak z Wartkowic (01:08:52). Wśród pań najlepsza pokazała się Bernadeta Kowalewska – Gołdyka z KB Maraton Turek (01:26:18). Należy przy tym dodać, że czas biegu przełajowego, zważywszy na ukształtowanie terenu i ilość przeszkód nie jest współmierny do biegu tradycyjnego na terenie płaskim. W tegorocznej edycji Extermynatora brali również udział żołnierze z I Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej oraz zawodniczka z Finlandii Virpi Immonen.

Trasa biegu, która każdego roku jest inna, tym razem przebiegała m.in. przez plażę, rzekę, park i tereny bagniste w pobliżu uroczyska. Natomiast przeszkody, z którymi przyszło się zmierzyć biegaczom, były głownie naturalne. Jak komentuje współorganizator biegu, Wojciech Jakubowski, wybór przeszkód nie był przypadkowy: „Stawiamy na przeszkody naturalne, ponieważ są one ze swej natury trudniejsze i bardziej nieprzewidywalne. Największym utrudnieniem, według mnie, były starorzecza, w których leży wiele drzew, (co ponoć jest działaniem bobrów), których zawodnicy nie widzą, ponieważ pokryte są rzęsą wodną. Muł sięga do kolan, a woda blisko do pasa”.
Natomiast sami zawodnicy, zapytani o największą trudność, wskazywali przede wszystkim na temperaturę niesprzyjającą wyczynom sportowym, a także na … tereny płaskie. Wniosek z tego, że brak przeszkody może być również przeszkodą.

Zazwyczaj do biegu rekrutują się członkowie klubów biegowych, głównie z okolic, ale nie tylko. Niektórzy wybierają Extermynator, jako formę treningu przygotowującą do udziału w biegach przełajowych takich jak: Runmageddon. Aby wziąć udział i ukończyć bieg, należy wykazać się tężyzną fizyczną i dobrym zdrowiem” – komentuje p. Wojciech Jakubowski.

Ekstremalną nagrodą dla zwycięzcy był skok ze spadochronem, a za kolejne miejsca na podium lot paralotnia i motolotnią.
Najlepszy w klasyfikacji żołnierzy był Adrian Strychalski z Ozorkowa (01:12:41), a najszybszą zawodniczką z KB Geotermia Uniejów z czasem 01:35:24 Izabela Augustowska. Z kolei w klasyfikacji drużynowej na pierwszym miejscu uplasowali się zawodnicy z Zespołu Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy. Nagroda specjalna (zegarek firmy Garmin) , przyznawana na drodze losowania trafiła do rąk zawodnika z nr 48, czyli Jakuba Steglińskiego również Zespołu Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy. Na mecie wszyscy uczestnicy, bez wyjątku, otrzymali pamiątkowy medal oraz słoik ogórków termalnych.

Organizatorami biegu byli: Klub Biegacza Geotermia Uniejów, I Dywizjon Lotniczy Leźnica Wielka, Urząd Miasta w Uniejowie, PGK Termy Uniejów sp. z o.o. i Geotermia Uniejów sp. z o.o.