Finał cyklu Spycimierskie Boże Ciało 2016 w Wilamowie

To już ostatnie wydarzenie z cyklu „Spycimierskie Boże Ciało” w tym roku. Ponad pięciomiesięczne kontinuum z udziałem włoskiej delegacji ze stowarzyszenia „Infioritalia” zamyka Uroczystość ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Wilamowie, gdzie dokładnie roku temu powstał pierwszy w Polsce, ogromny wizerunek Maryi w całości wykonany z kwiatowego pyłu. 

Prace nad wizerunkiem św. Wojciecha rozpoczęły się wczoraj około godz. 10.00 i zakończyły dopiero dziś w godzinach porannych – układanie obrazu z pyłku tym razem zajęło Włochom ponad 18 godzin, ale efekt jest zdumiewający. Nasi włoscy Przyjaciele z miejscowości: Fabriano, Cusano Mutri i Alatri, na czele z radnym tego stowarzyszenia – Fausto Sabellico, wykonywali obraz na kolanach, przerywając pracę jedynie na posiłki czy krótką drzemkę (podczas pracy w nocy). Choć kilkunastogodzinne układanie obrazu było  wyczerpujące, tym bardziej, że technika „malowania” kwiatowym pyłkiem wymaga ciągłego skupienia, do samego końca z namiotu rozpostartego nad głowami artystów dobiegały słowa włoskich piosenek, śpiewanych przez twórców obrazu. Zanim zrobiło się zupełnie cicho, kilka minut po godzinie czwartej nad ranem, Włosi wydali z siebie okrzyk radości na znak, że wizerunek św. Wojciecha jest gotowy. Ostatnie poprawki przy obrazie, rzut oka na zegarek w telefonie komórkowym –  artyści skończyli pracę dokładnie o 4.08 nad ranem. Delegaci zamierzali – tak jak w ubiegłym roku – odsłonić namiot ochraniający delikatny wizerunek św. Wojciecha tuż przed główną mszą w południe. Niestety, zbyt silny wiatr skłonił Włochów do decyzji o pozostawieniu okrycia, aby efekt ciężkiej pracy mogli zobaczyć mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzą wilamowską świątynię po mszy sumowej. Namiot udało się, niestety tylko na potrzeby pamiątkowego zdjęcia, odsłonić dopiero w poniedziałkowe popołudnie. Jak prezentował się obraz ujęty z lotu ptaka? Przekonają się Państwo przeglądając galerię zdjęć.

Równolegle do włoskiej delegacji, pracę nad własnym kwietnym obrazem rozpoczęli również uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilamowie. Układanie wizerunku Najświętszego Serca Jezusa nadzorowały Panie Dyrektor: Szkoły z Wilamowa – Alicja Własny oraz Fundacji ze Spycimierza, Marianna Polasińska. Projekt obrazu oraz girlandy zdobiące otoczenie kościoła przygotowała Pani Maria Pastwińska. Dzieci przygotowywały się na to wydarzenie podczas warsztatów z układania kwietnych obrazów, które wcześniej zorganizowało „Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Spycimierza i Okolicy”. Dzieci, rzecz jasna, swój obraz skończyły dużo wcześniej niż Włosi.

Trzeba zaznaczyć, że finał cyklu Spycimierskie Boże Ciało, który miał miejsce w Wilamowie, to zasługa wielu osób – od Burmistrza Kaczmarka, czyli pomysłodawcy serii wydarzeń, poprzez parafian pomagających w przygotowaniu materiału na obraz, gospodynie, które częstowały pracujących domowymi wypiekami, na strażakach dbających o bezpieczeństwo podczas układania kończąc.