Gmina Uniejów z nowym partnerem z Islandii

Pierwszy dzień IV Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju za nami. Dla Uniejowa – gospodarza imprezy, data 28 listopada 2019 r., ma szczególny charakter, ponieważ tego dnia gmina zyskała nowego partnera – położone w południowej części Islandii miasto Grindavik, które podobnie jak my, opiera swoją działalność na wykorzystaniu źródeł wody geotermalnej, m.in. do produkcji prądu.

Podpisanie umowy partnerskiej przypieczętowało rozpoczętą ponad rok temu współpracę. Podniosły moment złożenia podpisów na umowie odbył się podczas wieczornej Gali Polskiej nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w Aparthotelu „Termy Uniejów”. W imieniu gości porozumienie zatwierdził Fannar Jonasson, Burmistrz Grindavik, ze strony gminy – Mirosław Madajski, Przewodniczący Rady Miejskiej.

W ramach programu pierwszego dnia IV Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie odbył się polsko – islandzki panel pt. „Uniejów i Grindavik – jak wykorzystujemy energię geotermalną” przybliżył słuchaczom specyfikę i piękno Islandii (prezentacja Piotra Mikołajczaka – dziennikarza i podróżnika), a także pozwolił dokładniej pochylić się nad tym, co łączy nas z nowymi partnerami.  O samym mieście opowiedział osobiście burmistrz Fannar Jonasson. Dr Guojón Helgi Eggertsson, geolog pracujący w tamtejszej elektrowni HS Orka, opisał jak działa ich system wytwarzania czystej energii elektrycznej, oparty na bardzo wydajnych zasobach wody geotermalnej. Z kolei nasze pierwsze kroki na tym polu wraz z charakterystyką systemu ciepłowniczego, w ostatnim wystąpieniu w ramach panelu, opisał Kamil Matolicz z Energetyki Uniejów.

 

Grindavik

…to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, które zamieszkuje około 3 tys. osób, w tym aż 400 Polaków, stąd poszukiwania partnera właśnie w naszym kraju. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycz nej. Ciepła woda do ogrzewania i prąd pochodzą z pobliskiej elektrociepłowni Svartsengi koło Błękitnej Laguny, która jest znaną na całym świecie atrakcją turystyczną.

Źródło: mapy google

 

Uniejów otwarty na świat

Islandzki Grindavik stał się 10-tym zagranicznym partnerem gminy Uniejów. Wliczając do tego grona polskie gminy: Szczyrk i pobliski Turek, mamy już w sumie aż 12 samorządów, z którymi do tej pory nawiązaliśmy i prowadzimy aktywną współpracę na różnych płaszczyznach: w zakresie wykorzystania źródeł geotermalnych, przepływu wiedzy i technologii, rozwoju turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego, popularyzacji tradycji układania kwietnych dywanów i wpisu Spycimierskiego Bożego Ciała na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, wymiany młodzieży. We współpracy z zagranicznymi partnerami realizujemy międzynarodowe projekty, korzystając przy tym z bogatej oferty środków unijnych.

(MB)