Goście z Islandii zainteresowani współpracą z Uniejowem

Znany z otwartości na współpracę samorząd gminy Uniejów jest na dobrej drodze do pozyskania kolejnego zagranicznego partnera, który geograficznie może wydawać się nam bardzo odległy, ale już z perspektywy doświadczeń i kierunków rozwoju – to dla Uniejowa niemalże „starszy brat” z dalekiej Północy.

Mowa o islandzkiej gminie Grindavik oraz siedmioosobowej delegacji, która przyjechała do Uniejowa z intencją nawiązania bliższej współpracy w zakresie wykorzystania potencjału wód geotermalnych. My równie mocno jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń z miejscowością, która od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje bardzo wydajne źródła geotermalne, między innymi do produkcji prądu.

Islandczycy pracują na dużo wyższych wydajnościach niż my – zauważa burmistrz Józef Kaczmarek. – Do tego znajdują się w innym klimacie. Po trzecie, historycznie mają dużo większe doświadczenia niż my i na pewno skala wykorzystania wód termalnych jest inna. Bo 170 megawatów energii elektrycznej – dla nas jest to kosmos! Wyprzedzają nas też znacznie, jeśli chodzi o prace badawcze. Mają swoje własne laboratoria, a my z kolei staramy się to samo robić, ale w oparciu o współpracę z uczelniami. Możemy inspirować się wzajemnie.

Grindavik to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, które zamieszkuje około 3 tys. osób, w tym aż 400 Polaków, stąd poszukiwania partnera właśnie w naszym kraju. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycz nej. Ciepła woda do ogrzewania i prąd pochodzą z pobliskiej elektrociepłowni Svartsengi koło Błękitnej Laguny, która jest znaną na całym świecie atrakcją turystyczną.

Współpraca jest nam bardzo po drodze – zapewnia gospodarz uniejowskiej gminy. – Chcielibyśmy gościć Islandczyków u nas w październiku na Forum Inteligentnego Rozwoju, gdzie jeden dzień zostanie poświęcony wykorzystaniu wód termalnych na przykładach z Polski, ale też z innych państw. Oceniam spotkanie, jako bardzo ciekawe.

Do Uniejowa przyjechali: burmistrz miasta Grindavik, przedstawicielki rady miasta, inżynierowie tamtejszej geotermii oraz pracownica urzędu miasta odpowiedzialna za promocję. W trakcie pobytu w Uniejowie goście zwiedzili m.in. kompleks Term Uniejów oraz Geotermię Uniejów, gdzie podglądali rozwiązania technologiczne wykorzystywane w uzdrowisku. Jak podkreślają islandczycy współpraca z miastem, które również jest miasteczkiem wykorzystującym źródła geotermalne, może przynieść wiele korzyści polegających na wymianie doświadczeń i wzajemnego uczenia się.