Gościnny przystanek Wilamów na trasie pielgrzymki z Chojnic

7 sierpnia mieszkańcy Wilamowa i okolicznych sołectw po raz kolejny przyjęli uczestników XXVII Pielgrzymki Pieszej z Chojnic. 160-osobowa grupa pielgrzymów przebyła tego dnia 28 km i na miejsce noclegu dotarła zgodnie z zapowiedzią, czyli kilka minut po godz. 18.00.

Strudzonych pielgrzymów w sali OSP w Wilamowie przywitali gościnni mieszkańcy oraz suto zastawiony stół. Ciepła zupa, wędliny własnego wyrobu, przekąski, warzywa i owoce z tutejszych ogródków, a także domowe wypieki – jak usłyszeliśmy podczas wieczornej modlitwy – to prawdziwa uczta, za którą pielgrzymi dziękowali gospodarzom po stokroć.

Z inicjatywą przygotowania wspólnej kolacji wyszła Edyta Miśkiewicz, dyrektor szkoły podstawowej, która mimo trwających w placówce remontów, wygospodarowała miejsce na nocleg dla pielgrzymów. Na pomysł Pani Dyrektor z chęcią przystali i zaoferowali pomoc: Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wilamowa, druhowie z jednostki OSP Wilamów oraz mieszkańcy Brzozówki, Gór, Wilamowa i Chełmna.

Po kolacji pielgrzymi mieli czas by się odświeżyć i przygotować na kolejny dzień marszu. Część z nich nocowała w szkole podstawowej oraz sali OSP, szczęśliwcy trafili do gościnnych domów mieszkańców. O godz. 20.30 wszyscy powtórnie spotkali się w tutejszej strażnicy na wieczorną modlitwę i apel. Cały Wilamów wypełniły dźwięki radosnej muzyki, w rytm której na placu tańczyli zregenerowani pielgrzymi. Do wspólnej zabawy dołączyły także miejscowe dzieciaki, natomiast wewnątrz strażnicy nadal krzątały się gospodynie, uzupełniając półmiski z jedzeniem.

Tańce na powietrzu przerwała, wisząca w powietrzu już od dłuższego czasu, ulewa. Wszyscy momentalnie przenieśli się do strażnicy, aby tam dokończyć wieczorną modlitwę. Głos zabrał Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej, Arkadiusz Okroj, który towarzyszy pielgrzymom od pierwszego kilometra (XXVII Pielgrzymka Piesza z Chojnic wyruszyła 31 lipca). Słowa pełne wdzięczności za wspaniałą kolację, nocleg i serdeczne przyjęcie skierował do wszystkich gospodarzy ich postoju w Wilamowie.

 

Za tak cudowne gesty należą się podziękowania (które z resztą z miejsca odśpiewano) oraz gorliwa modlitwa. Dlatego wśród wielu intencji, z którymi podążamy na Jasną Górę, zaniesiemy Maryi również prośbę o wstawiennictwo za Państwa, o zdrowie i wszelką pomyślność za ciężką pracę, wykonaną dzisiaj z myślą o bliźnich. Serdeczne Bóg zapłać – dziękował Biskup.

W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w podjęcie grupy pielgrzymów, za ciepłe słowa i modlitwę podziękowała Lilianna Polipowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Dodała oczywiście, że równie chętnie ugoszczą uczestników 28., czyli przyszłorocznej Pieszej Pielgrzymki Chojnic.