II edycja „Water Trial Air – POKONAJ SIEBIE Wheelchair” w Uniejowie

Mnóstwo świetnej zabawy, pozytywnej energii i przede wszystkim wielka dawka adrenaliny – tak w telegraficznym skrócie można podsumować imprezę rekreacyjno – sportową dedykowaną osobom niepełnosprawnym, która odbyła się 15 czerwca w Uniejowie.

W imprezie wzięło udział 20 „wózkersów” w przedziale wiekowym 16-49 lat, którzy w ramach zmagań pokonywali trasę na quadach, kajakach, a na końcu trasy czekał ich widowiskowy przejazd razem z wózkiem inwalidzkim przez rzekę tzw. tyrolką. Przez cały czas trwania imprezy blisko 40 wolontariuszy towarzyszyło i asekurowało niepełnosprawnych sportowców w ich ekstremalnych zmaganiach.


„Idea imprezy zrodziła się z rozmów z Darkiem Piotrowskim, prezesem Stowarzyszenia Kopernik Plus. Zastanawialiśmy się, co można by zrobić, żeby było atrakcyjnie, a jednocześnie trochę hardcore’owo. Ostatecznie padło na Uniejów i dzięki udostępnieniu obiektów przez władze samorządowe oraz pomocy wielu przyjaciół i instytucji bawimy się już po raz drugi” – mówi Andrzej Filas współpomysłodawca, organizator i uczestnik wydarzenia.

Organizatorzy podkreślają, że w „POKONAJ SIEBIE Wheelchair” nie chodzi o rywalizację między uczestnikami, ale o walkę z samym sobą i własnymi ograniczeniami, na co wskazuje choćby sama nazwa przedsięwzięcia. Wprawdzie uczestnikom zmierzono czas, ale tylko w charakterze poglądowym, ponieważ zawodnicy nie byli klasyfikowani.

Niemniej, w przyszłości jest zamysł zorganizowania regularnych zawodów. Powodem jest duże zainteresowanie i ilość zgłoszeń, które popychają do rozwijania inicjatywy. Nie bez znaczenia jest fakt, że zawodnicy przyjechali do Uniejowa z różnych zakątków Polski, m.in. z Wągrowca, Bydgoszczy, Warszawy, Szczecina czy położonego niedaleko granicy polsko – ukraińskiej Ulhówka.

„Zorganizowanie zawodów dla osób niepełnosprawnych w tego typu konkurencji opartej na dyscyplinie sportów wyczynowych jest bardzo dużym wyzwaniem logistycznym, ale jestem pełny optymizmu oraz wiary w ludzi dobrej woli. Świadczy o tym choćby pomoc finansowa ze strony sponsorów. Nie mamy w praktyce żadnego zaplecza finansowego, a jednak działamy” – kontynuuje Andrzej Filas, który w wyniku wypadku sam zmaga się z niepełnosprawnością.

Zorganizowanie eventu było możliwe dzięki pomocy i wsparciu sponsorów, takich jak: Termy Uniejów, Pizzeria K2, Vattenball, K-Flex Polska, Stowarzyszenie Kopernik Plus z Turku, PPHU Jerzy Kubacki z Malanowa. Udział w II edycji Water Trial Air był bezpłatny, a dla wszystkich uczestników przygotowano specjalne koszulki.

Dla Marty Bogdanowicz, mieszkanki Szczecina, już sam przyjazd do Uniejowa był ekstremalnym wyzwaniem – zawodniczka rozpoczęła podróż o godz. 02.00 w nocy pokonując samodzielnie i bez pomocy podróż pociągiem na trasie Szczecin – Koło z trzema przesiadkami. Zapytana o przyczynę tak silnej motywacji, wskazała „sposób myślenia i podejścia Darka Piotrowskiego (zdj.), którym zaraża i inspiruje innych”.

Uniejowska impreza była doskonałą, praktyczną lekcją na temat możliwości osób poruszających się na wózkach. Jej uczestnicy pokazali, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać przeszkody na drodze do realizacji marzeń. Najlepszym tego przykładem i podsumowaniem jest projekt Katarzyny Ostasz, studentki pedagogiki, a prywatnie siostry jednego z uczestników zawodów.