Inauguracja roku akademickiego UTW

Słuchacze Uniejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli nowy rok akademicki 2019/2020. Zgodnie z tradycją odśpiewali hymn i wysłuchali wykładu.

Ci seniorzy nie zalegają na kanapie z pilotem w ręku. Zamiast tego burzą wszelkie stereotypy dotyczące wieku dojrzałego i pokazują, że życie na emeryturze dopiero się zaczyna. Aktywni, ambitni i młodzi duchem –tak można określić studentów Uniejowskiego Trzeciego Wieku w Uniejowie, którzy 7 października oficjalnie zainaugurowali kolejny rok akademicki.
W tym roku uniwersytet liczy sobie 264 słuchaczy (w tym 213 kobiet i 51 mężczyzn), wśród nich znalazły się 42 pary małżeńskie. Ponadto 72 słuchaczy pochodzi z Uniejów, a 41 osób z terenu naszej gminy. Pozostała część studentów pochodzi z terenów województwa Wielkopolskiego i Łódzkiego ( gminy: Dąbie, Koło, Przykona, Turek, Olszówka, Pabianice, Łask, Pęczniew, Poddębice, Świnice Warckie, Wartowice, Dalików, Zadzim). Od tego roku podniesiono próg wiekowy dla nowych słuchaczy, co oznacza w praktyce, że studentem UTW mogą zostać osoby po 55 roku życia. Warto przy tym zaznaczyć, że najstarsza słuchaczka ma 89 lat, co tylko potwierdza fakt, ze na naukę nigdy nie jest za późno.
Na początku spotkania, Pani Prezes dokonała podsumowania działań wakacyjnych, wśród których znalazły się m.in.: wycieczki, wyjazdy i niedawna Senioriada oraz przedstawiła plan zadań na kolejny rok 2019-2020.
Łatwo coś zacząć, trudniej kontynuować. Nam – obecnym tu seniorom udało się jedno i drugie. W roku 2014 rozpoczęliśmy działalność, którą nieprzerwalnie kontynuujemy i dziś po raz siódmy spotykamy się w tej sali na rozpoczęciu kolejnego roku akademickiego. Jednak nie byłoby nas tutaj, gdyby nie otwarcie się samorządu Uniejowa na takie potrzeby seniorów. Uniejowską współpracę na linii samorząd- seniorzy postrzega się jako dobry przykład i nie tylko na terenie powiatu  – mówiła prezes Urszula Urbaniak

Wręczono również legitymacje nowym członkom UTW, a jest ich 34 osoby, w tym 27 kobiet i 3 małżeństwa.
Co znajdzie się w tegorocznej ofercie zajęć? Część z nich będzie kontynuacją aktywności z poprzednich lat. Studenci będą uczestniczyć w wykładach i warsztatach zainteresowań. Oprócz koła filmowego, teatralnego w tym roku zostaną wprowadzone zajęcia ze śpiewu, które poprowadzi instruktorka Magdalena Derlacz. W planie są również zajęcia komputerowe i językowe (j. angielski na różnych poziomach zaawansowania). Poza tym, jak co roku, w ramach integracji, studenci mogą spodziewać się wyjazdów, pikników i imprez kulturalnych. Przewidziano również aktywności ruchowe, wśród których znajdą się: basen, yoga, aerobik, kręgle i nordic walking. Uniwersytet III Wieku w Uniejowie jest zatem platformą stworzoną po to, aby się wypowiedzieć, poznać znajomych, zrealizować marzenia, rozwinąć pasję oraz aktywizować się fizycznie. Na tym jednak nie koniec.
Do Uniwersytetu kierowane są różne projekty. Np. Łódzka Federacja Sportu kieruje do nas po raz trzeci dofinansowanie do zajęć ruchowych ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Uniwersytet Łódzki oraz Stowarzyszenie 4 Czerwca składają propozycje zajęć edukacyjnych w postaci wykładów i warsztatów. Mamy również swoją dwuosobową reprezentacją w Obywatelskim Parlamencie Seniorów i przedstawiciela w Radzie Społecznej Seniorów przy Marszałku Woj. Łódzkiego. Dzięki temu uniejowski uniwersytet jest również widoczny na zewnątrz– mówiła prezes UTW.
W części artystycznej wystąpili Weronika Kujawa i Kacper Pizulski.
Zwieńczeniem punktem inauguracji był wykład na temat : „Perła architektury – zamek w Uniejowie. Fakty, tajemnice i ciekawostki”, który zaprezentował archeolog Radosław Herman.
W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział goście: Anna Mroczek – dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Sebastian Romanowski – przewodniczący Rady Powiatu Poddębickiego, Danuta Pecyna – Radna Powiatu Poddębickiego, Magdalena Raźniak w imieniu dr Iwony Wieczorek dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, wiceburmistrz Miasta Uniejów – Janusz Kosmalski, Mirosław Madajski – przewodniczący Rady miejskiej w Uniejowie, wykładowcy: dr Zdzisław Jaskulski, Jarosław Herman., Justyna Makowska naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Poddębicach, Zarząd Uniwersytetu z prezes Urszulą Urbaniak. Imprezę poprowadził dyrektor MGOK w Uniejowie – Robert Palka.
A.Ow.