Indiańskie Lato 2019

Jeśli chcecie Państwo choć na chwilę przenieść się w fascynujący świat Indian, już 10-11 sierpnia zapraszamy na X Indiańskie Lato – Święto Alei im. Sat-Okha w Uniejowie.
Indiańskie Lato jest spotkaniem pasjonatów kultury Indian Ameryki Północnej. W tym roku impreza ma wyjątkowy charakter, ponieważ obchodzi swój 10-ty jubileusz. Podobnie jak w poprzednich latach, w pobliżu kompleksu termalno – basenowego powstanie wioska indiańska, która w weekend 10-11 przeniesie uczestników do czasów rdzennych mieszkańców Ameryki i przybliży ich kulturę. Będzie można zobaczyć oryginalne stroje lub zajrzeć do prawdziwego namiotu tipi. W programie atrakcji zaplanowano pokaz obrzędowych tańców, a gry i zabawy zręcznościowe umilą czas dzieciom, które będą mogły spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, łowieniu rybek, rzucie na róg. Dzieci będą miały okazję „zapolować na bizona” oraz wziąć udział w „wyścigu żółwi”.

O podróż w czasie do osiemnastowiecznej Ameryki Północnej zadba Konfederacja Tomahawki i Muszkiety, która zaprezentuje widzom potyczkę między Indianami i patrolem piechoty kontynentalnej z użyciem broni palnej i białej. Ponadto, zaprezentowany zostanie wojskowy szpital polowy oraz tajniki medycyny indiańskiej.

W niedzielę, wioskę indiańską odwiedzi Saquaro Miike, który opowie i pokaże repliki broni typowej dla Dzikiego Zachodu.
Jak co roku, pojawią się też kramy z wyrobami rękodzielniczymi, na których można nabyć unikatowe i oryginalne pamiątki, a o oprawę muzyczną zadbają zespoły „Los Companieros” i „Ahaju Fusion Boliwia” popularyzujący muzykę Ameryki Południowej w Polsce.

Indiańskie Lato nie jest jedynie typowym festynem dla małych i dużych. Wioska i prezentowane atrakcje to przede wszystkim mobilne muzeum z licznymi eksponatami i artefaktami. Fascynujący świat Indian otwiera drzwi do niezwykłych przeżyć, a kultura plemion żyjących w zupełnej zgodzie z naturą zyskuje coraz więcej wielbicieli.

Warto jednak przyznać, że to niezwykłe hobby jest dość kosztowne. Stroje i namioty są wykonywane i zdobione ręcznie. Jak powiedzieli nam indianiści, przygotowanie stroju wymaga dużo czasu, zaangażowania i przede wszystkim niemałych nakładów finansowych. Wiąże się to z wielością detali typowych dla stroju indiańskiego (koraliki, dzwonki, pióra i inne zdobienia), przez co niektórzy kompletują go latami.
Również namioty tipi są czasochłonne i kosztowne, w zależności od wielkości czy ilości ręcznie wykonanych zdobień. Już sam materiał musi być specjalnie zaimpregnowany, ponieważ w typowym namiocie indiańskim można np. rozpalić ognisko.

Efekty jednak robią wrażenie i warte są poświęceń. Jeśli macie więc Państwo ochotę, przyłączcie się w weekend 10-11 sierpnia do barwnego korowodu miłośników kultury indiańskiej.