Jarmark Średniowieczny po raz 13.

W ostatnim czasie aura zdecydowanie sprzyja spędzaniu go na świeżym powietrzu. Bywa co prawda gorąco, niemniej odpowiedni wybór lokalizacji – na przykład skąpanej w cieniu i rześkich podmuchach przestrzeni pomiędzy uniejowskim zamkiem a Wartą – usuwa jakiekolwiek niedogodności.
Taki stan rzeczy wykorzystali organizatorzy corocznego Jarmarku Średniowiecznego, zapewniając przyjezdnym dwa dni atrakcji w duchu epoki niezawodnie kojarzonej w Uniejowem.
Gwiazdą edycji niewątpliwie była grupa taneczna Gwardia Gryfa z Wrocławia, szerokiej publiczności znana z programu Mam Talent. Artyści bardzo umiejętnie korzystają w swoich występach z niezwykle widowiskowej włoskiej tradycji sbandieratori, tj. żonglowania chorągwiami, której korzeni można doszukać się już w XII wieku. Grupa dała kilka pokazów w ostatni weekend – w dzień, po zmroku, jak również podczas sobotniego przemarszu spod zamku na uniejowski rynek – za każdym razem gromadząc wokół siebie liczną widownię.
Bogaty program tegorocznego Jarmarku pomieścił także występ grupy Bona Viya, która dała koncert średniowiecznej muzyki w efektownych strojach z epoki, oraz pokazy tańca dawnego w wykonaniu grupy młodzieżowej Dworzanie. Miłośnicy mroczniejszej strony ludzkiej natury mogli podziwiać bardzo widowiskowe starcia rycerzy wyposażonych w wiernie odwzorowany ekwipunek, jak również zmagania w turnieju łuczniczym (przy czym celowano jedynie do tarcz) i zawodach w rzucie oszczepem (między innymi do Bogu ducha winnych pluszowych konia i koguta). Łagodniej usposobiona publiczność miała możliwość kibicować zawodniczkom występującym w Biegu Dam, które miały za zadanie wykazać się szybkością w obieraniu jabłka i szyciu, jak i uczestnikom gry w bulle. Tradycyjnie już, można było zwiedzać piwnice uniejowskiego zamku, a podzamcze oferowało entuzjastom możliwość nabycia wytworów rękodzielniczych.
Organizatorzy zgodnie twierdzą, że wszystko to nie było ich ostatnim słowem – zapraszamy za rok na kolejny Jarmark Średniowieczny do Uniejowa!