Kropelka Solanka bohaterką nowego komiksu

Zapraszamy do poznawania polskich uzdrowisk wraz z Kropelką Solanką!

 

Do tej pory mieliśmy jednego bohatera uniejowskiego komiksu, wydawanego w dwóch odsłonach kilka lat temu. Był to Duszek Termoaktywny, który oprowadzał turystów po Uniejowie prezentując zabytki i atrakcje turystyczne miasta i okolic, opowiadając przy tym o historii i o wodzie geotermalnej.

Oba komiksy są dostępne do pobrania na naszej stronie: „Termoaktywny zaprasza” (2011)  i „Uzdrowisko Uniejów – w harmonii z przyrodą” (2013)

W tym roku zbiór naszych komiksów poszerzył się o kolejną broszurę, która w ten atrakcyjny sposób promuje walory turystyczne Uniejowa, ale nie tylko… Komiks pod tytułem „Kropelka Solanka odwiedza uzdrowiska”, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy różnych miejscowości i gmin o statusie uzdrowiska i wieloletnich, czasem nawet wielowiekowych tradycjach wodolecznictwa.

Okładka komiksu „Kropelka Solanka odwiedza uzdrowiska” (2017)

Według koncepcji komiksu – jego główna bohaterka Kropelka Solanka, mieszkanka Uniejowa, planuje założyć blog o tematyce zdrowia i urody. W tym celu wybiera się na wycieczkę po polskich zdrojach. Wyrusza oczywiście z Uniejowa, odwiedzając aż 20 z 45-ciu, czyli prawie połowę wszystkich polskich uzdrowisk statutowych, po czym powraca do Uniejowa stwierdzając, że wszędzie jest pięknie, ale u nas najpiękniej.

Przykładowa strona komiksu dotycząca Uniejowa

Podróżując z Kropelką Solanką możemy dowiedzieć się jakie dolegliwości możemy leczyć w których uzdrowiskach, co warto w nich zobaczyć i jakich atrakcji doświadczyć. Oglądając komiks odwiedzimy zdroje położone w różnych regionach kraju – w województwie podkarpackim: Rymanów-Zdrój, świętokrzyskim: Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Nałęczów, dolnośląskim: Szczawno-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój, małopolskim: Szczawnica-Zdrój, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, mazowieckim: Konstancin-Jeziorna, kujawsko-pomorskim: Ciechocinek, Inowrocław, zachodniopomorskim: Dąbki, Połczyn-Zdrój oraz pomorskim: Sopot, Ustka, no i oczywiście w łódzkim: Uniejów. W komiksie uwzględniono wybrane polskie uzdrowiska, szczególnie te, które wzięły udział w konkursie EKO HESTIA SPA w edycji I (2016) i II (2017).

Przykładowa strona komiksu prezentująca atrakcje uzdrowiskowe Krynicy-Zdrój

Dodatkową atrakcję publikacji stanowi to, że część rysunków jest w formie tradycyjnego komiksu, zaś część jest nawiązaniem do wydanych niedawno malowanek „Pomaluj Uniejów

i „Pomaluj polskie uzdrowiska”, to znaczy, że publikacja może być również wykorzystana w sposób interaktywny, nie tylko do czytania i oglądania, lecz także do malowania. Komiks jest zatem atrakcyjną formą przeznaczoną nie tylko dla najmłodszych do zabawy, lecz także i dla dorosłych pełniącą funkcję informacyjno-promocyjną.

Podobnie, jak w przypadku malowanek wydanych w 2017 r. autorem scenariusza komiksu jest Paweł Wroniszewski, zaś autorem rysunków jest uniejowianin Łukasz Pawlak. Komiks wydrukowano na papierze ekologicznym.

Publikacja jest dostępna oczywiście w wersji cyfrowej i można ją pobrać tutaj.

Komiks w wersji drukowanej trafił bezpośrednio do rąk uczniów wszystkich szkół i przedszkola w gminie Uniejów oraz takich instytucji jak: MGOK, Biblioteka w Uniejowie, Geotermia Uniejów, a także do obiektów turystycznych „Term Uniejów”. W skali ogólnopolskiej komiks trafił do urzędów miast i gmin wszystkich polskich uzdrowisk dzięki dystrybucji przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

 

Publikacja została zrealizowana w ramach projektu pt. „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie” i sfinansowana ze środków pochodzących z nagrody w konkursie Eko Hestia Spa edycja 2016 organizowanym przez ERGO Hestia SA i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.