Mażoretki Driady: z Uniejowa do TVP

Do niedawna niewiele osób wiedziało, że w Uniejowie powstał i rośnie w siłę zespół mażoretek. Formacja, która rozpoczęła swoją działalność we wrześniu ubiegłego roku, współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Orkiestrą ZHP-OSP oraz Szkołą Podstawową im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie. Dziewczynki raz w tygodniu trenowały w tamtejszej sali gimnastycznej lub sali lustrzanej w MGOK-u pod okiem Oliwii Olczyk, brązowej medalistki Mistrzostw Świata Tańca Mażoretkowego.

Mażoretki Driady z Uniejowa od miesięcy szlifowały układ na ich premierowy udział w Mistrzostwach Mażoretek Polski Środkowej, które w kwietniu miały odbyć się w Poddębicach. Niestety, sytuacja epidemiologiczna w kraju przerwała przygotowania już na początku marca. Przez pandemię koronawirusa i obowiązek społecznej izolacji, wraz z zawieszeniem zajęć szkolnych, trzeba było zrezygnować także ze wspólnych treningów…

– Mimo wszystko jakoś dajemy radę i staramy się trzymać formę – mimo tego, że nie możemy się spotkać. Nie mamy możliwości razem tańczyć na sali gimnastycznej, ale… Od czego jest technologia!

Rozpoczęcie nauki online przetarło ścieżkę powrotu do ćwiczeń w nieco zmienionej formie. Dziewczyny doskonaliły taniec zdalnie. Każda z uczennic otrzymywała od trenerki film z ćwiczeniami, które musi opanować. Młode mażoretki w odpowiedzi przesyłały przez Messengera nagrania ze swoich prób prowadzonych w domu. Początkowo – pani Oliwii – była to dla wszystkich frajda, ale ćwiczenie cały czas tego samego układu szybko zaczęło się nudzić. Na domiar złego, wkrótce po tym pojawiła się informacja o przełożeniu Mistrzostw na jesień, co sprawiło, że 16 dziewczyn, które od września ćwiczyły do tego ważnego występu, będą musiały marzenia odłożyć na później.

Trenerka zespołu Driady, która od zawsze lubiła układy tematyczne, wpadła na ciekawy pomysł. Obowiązek zakładania maseczek higienicznych wykorzystała w pozytywnym skojarzeniu ze znaną komedią „Maska” z Jimem Carreyem. Przygotowała i nagrała układ do jednego z utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej z filmu, a następnie rozesłała filmik dziewczynkom. Te z kolei, po opanowaniu kroków, miały odesłać trenerce podobne nagranie, aby ze wszystkich indywidualnych występów można było zmontować teledysk z ich wspólnym udziałem.

Zadanie wcale nie było łatwe do zrealizowania. Z jednej strony dlatego, że w tym sporcie liczy się współpraca i synchronizacja, a treningi na odległość sprawiają dodatkową trudność. Ale pomysł udało się zrealizować, a efekt mogą Państwo zobaczyć na materiale wideo, który miał swoją premierę 4 maja w serwisie YouTube:

– Pomyślałam, że skoro już wszyscy musimy nosić maski, to można pokusić się o zdalne stworzenie układu do muzyki z filmu „Maska”Dziewczyny były bardzo smutne, że nie możemy pojechać na zawody i ten filmik miał być na początku takim właśnie wynagrodzeniem – mówi Oliwia Olczyk. – Mam nadzieję, że w czerwcu wrócimy na normalne zajęcia, bo pracy przez Internet nie da się porównać z bezpośrednim kontaktem z dzieckiem.

Historia się w tym miejscu jeszcze nie kończy – wręcz przeciwnie! Film, który do dziś zanotował ponad 600 odsłon w Internecie, stał się dopiero początkiem przygody na szklanym ekranie. Pomysłem Oliwii Olczyk zainteresowała się redakcja Łódzkich Wiadomości Dnia (programu informacyjnego w ramówce TVP Łódź), która przygotowała reportaż o uniejowskich mażoretkach, treningach prowadzonych zdalnie oraz ich pierwszych owocach w postaci niebanalnego teledysku. Materiał został wyemitowany w łódzkiej trójce w miniony czwartek, 14 maja. Można go nadal zobaczyć na stronie TVP3, pod linkiem: Mażoretki z Uniejowa zdalnie przygotowały układ do muzyki z filmu „Maska”.

Losy zespołu i powiadomienia o kolejnych sukcesach – czekających do zdobycia przez tancerki z Uniejowa – mogą Państwo śledzić na bieżąco, wystarczy polubić ich profil na facebooku: Mażoretki Driady Uniejów.

Za pośrednictwem fanpejdża Mażoretki zachęcają do spróbowania własnych sił w niełatwym, ale za to dającym wiele satysfakcji tańcu z pałeczką:

Tańczymy, maszerujemy i uczymy się tricków z pałeczką mażoretkową. Dołącz do nas!

Treningi odbywają się we wtorkowe popołudnia na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Uniejowie (obecnie wstrzymane, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne). Do zespołu mogą dołączyć dziewczynki w wieku powyżej 10 lat. Wszelkich informacji udziela trenerka „Driad”, p. Oliwia Olczyk: telefonicznie, pod numerem 725 656 529, a także poprzez kontakt mailowy oliw.olczyk@gmail.com lub za pośrednictwem Messengera m.me/mazoretkiuniejow.

Uniejowskie Driady mają już za sobą debiut przed większą publicznością. W lutym tego roku miały okazję zaprezentować się na Karnawałowym Balu Charytatywnym, organizowanym przez Orkiestrę Dętą ZHP-OSP w Uniejowie. W galerii zdjęcia z tego bardzo ważnego dla dziewczynek wieczoru oraz treningów zespołu w sali MGOK oraz w szkole podstawowej w Uniejowie.

(MB)