Międzynarodowa konferencja o lecznictwie uzdrowiskowym, ekoinnowacjach i ekoinwestycjach w Łódzkiem

Podobnie jak za czasów kiedy w średniowiecznym Uniejowie rezydowali Arcybiskupi Gnieźnieńscy, tak i dziś, ale w Uniejowie już zdrojowym odbywają się międzynarodowe spotkania i konferencje. Organizowane w ramach projektu unijnego spotkania to misje gospodarcze, które mają na celu promocję naszych najlepszych produktów i usług, a także wymianę doświadczeń między przedsiębiorcami w ramach danej branży oraz otworzenie się na nowe rynki zbytu. Z uwagi na kierunek rozwoju gminy, czyli lecznictwo uzdrowiskowe, wokół tego zagadnienia i tematów związanych z ekologią zorganizowano wizytę studyjną połączoną z konferencją, która odbyła się pod koniec sierpnia.Projekt pilotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, będzie realizowany przez gminę na przestrzeni 3 najbliższych lat. Jest wart ponad 10 mln złotych, z czego ponad 8 mln pokrywa dofinansowanie – najwyższe spośród przyznanych w konkursie w województwie łódzkim. 

Delegaci miast partnerskich gminy pojawiali się sukcesywnie już od wtorku 23 sierpnia – o obecności zagranicznych gości informował poczet flag narodowych , które zdobiły dziedziniec zamku. Łącznie przewidziano udział 5-ciu delegacji zagranicznych oraz jednej polskiej – partnerów gminy ze Szczyrku. Przedstawiciele wyselekcjonowanych regionów partnerskich – władze samorządowe, pracownicy urzędów i instytucji oraz przedsiębiorcy przybyli do Uniejowa między innymi z: Łotwy, Finlandii, Rosji, Włoch oraz Szczyrku. Najdłuższą trasę, ponad 3 tysiące kilometrów w linii prostej, przebyła reprezentacja zaprzyjaźnionego miasta Naftalan w Azerbejdżanie, które słynie – podobnie jak Uniejów – z kąpieli zdrowotnych, ale tym razem nie w wodzie, a w tamtejszej ropie naftowej. Celem konferencji jest pogłębienie wiedzy w dziedzinie ekoinwestycji i lecznictwa uzdrowiskowego. Poruszono na niej zagadnienia dotyczące rozwoju turystyki uzdrowiskowej i zdrowotnej oraz perspektyw dla Polski i województwa łódzkiego w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem energii geotermalnej, a także możliwości zastosowania wody termalnej z Uniejowa do przetwórstwa spożywczego.

Misja gospodarcza to nie tylko wykłady i teoretyczne prognozy na przyszłość. To przede wszystkim wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów biznesowych, dlatego w każdej z zaproszonych delegacji znalazł się przedsiębiorca, który mógł podzielić się wiedzą i praktyką w swojej dziedzinie gospodarczej. Również w tym celu Goście, w ramach wizyt studyjnych odwiedziły świetnie prosperujące przedsiębiorstwa i inwestycje z regionu. “Pochwaliliśmy się” m.in. miejscową geotermią i energetyką oraz kompleksem basenów termalnych “Termy Uniejów”. W środę delegacje z Finlandii oraz Łotwy zobaczyły “od kuchni” jak powstawał sukces rodzinnego przedsiębiorstwa z tradycjami, zwiedzając położone w Białej Górze za Wartkowicami Zakłady Mięsne Katusza. Ogromne wrażenie na Finach, słynących przecież z nowoczesnych i ekologicznych technologii w wielu dziedzinach gospodarczych, zrobiła wizyta w Instytucie Zdrowia Człowieka. Urocze położenie sanatorium wysokiej klasy sprzęt oraz bogata oferta zabiegów spa, które w niczym nie ustępują zachodnim kurortom została skwitowana w kilku słowach: „Nowoczesny, profesjonalny i bardzo gościnny obiekt. Na pewno chcielibyśmy zabrać tu bliskich, by zafundować im któryś z zabiegów.”

Podczas pobytu w Uniejowie uczestnicy misji wzięli udział w wydarzeniu, które pozwoli im lepiej poznać nasze tradycje i lokalną tożsamość. Delegacje zobaczyli jak wygląda proces powstawania obrazu z kwiatowego pyłu, który przed kościołem w Wilamowie w sobotę ułożyli Włosi ze stowarzyszenia “Infioritalia”

Przypomnimy tylko, że w pierwszej misji gospodarczej organizowanej przez gminę Uniejów, w lipcu tego roku, w podobnej formie nasz region poznały delegacje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Węgier oraz Włoch.