Muzyczna moc w Uniejowie – Lidia i Marcin Pospieszalscy odwiedzili uczestników warsztatów „Splątani miłością do muzyki”

Ten dzień z pewnością na długo zapamiętają uczestnicy warsztatów w ramach projektu „Splątani miłością do muzyki”.W minioną sobotę (27.10.2018) dzieci oraz osoby niepełnosprawne z trzech gmin powiatu poddębickiego: Uniejowa, Wartkowic i Zadzimia mogły doskonalić swój talent z wybitnymi artystami: Lidią i Marcinem Pospieszalskimi. Goście nie szczędzili rad młodym wokalistom, a także instrumentalistom. Wizyta tak znamienitych gości to element przygotowań do grudniowych koncertów w Wartkowicach i Zadzimiu.

Marcin Pospieszalski to kompozytor, aranżer, producent muzyczny, basista, multiinstrumentalista, a także członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Pochodzi ze znanej muzycznej rodziny Pospieszalskich. Oprócz gitary basowej i kontrabasu, gra na takich instrumentach, jak skrzypce, altówka, cymbały rzeszowskie, instrumenty klawiszowe. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. To współzałożyciel zespołu New Life’m. Współpracował między innymi z następującymi zespołami i artystami: Armia, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania, 2Tm2,3, Deus Meus, Arka Noego, Anna Maria Jopek oraz SBB.
Marcin Pospieszalski to również twórca muzyki filmowej m.in. do filmów „Demony wojny według Goi”, „Prawo ojca” i „Historia Kowalskich”. Jest on kierownikiem muzycznym wielkich koncertów telewizyjnych: Urodzinowy koncert dla Ojca Świętego Jana Pawła II 2004 roku, „Victoria Częstochowska” w 350 rocznicę obrony Jasnej Góry przed Szwedami, „Gorzkie Żale” w 2006 roku, koncert „Debiuty” oparty na piosenkach z tekstami Wojciecha Młynarskiego podczas festiwalu w Opolu w 2008 roku, „Jasna Góra – Polska Kana” –  widowisko w 300 rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze. Jest on także jednym z producentów i aranżerów hymnu Światowych Dni Młodzieży 2016 „Błogosławieni miłosierni”.
Lidia Pospieszalska to kompozytorka i wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej Wydziału Jazzowego na kierunku wokalnym i geografii na Uniwersytecie w Poznaniu. W roku 2017 wydała płytę „Podróże na chmurze” pod patronatem Polskiego Radia.
Większość kompozycji i aranżacji na płytach Lidii Pospieszalskiej jest jej autorstwa, a pozostałe są owocem współpracy z mężem Marcinem.
Lidia i Marcin mają dwóch synów – Nikodema i Mikołaja.

O projekcie „Splątani miłością do muzyki”
Realizacja projektu to efekt wspólnych, intensywnych działań mieszkańców trzech gmin: Uniejowa, Wartkowic oraz Zadzimia, na czele z ich włodarzami. Uczestnikami projektu są utalentowani uczniowie ze szkół podstawowych z Uniejowa, Wartkowic, Zadzimia, Kłódnej, Zygier, Wielenina, Wilamowa i Spycimierza. Stawkę 60 osób uzupełniają niepełnosprawni, utalentowani artyści korzystający ze wsparcia Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie. Projekt obejmuje trzy koncerty: w Uniejowie (czerwiec – Raz Dwa Trzy), Wartkowicach (grudzień – Arka Noego) i Zadzimiu (grudzień – Dariusz Maleo Malejonek i Jan Trebunia – Tutka). Do koncertów grupa przygotowuje się pod okiem instruktorów, muzyków i choreografów.
Partnerami projektu są: Uniejów Uzdrowisko Termalne, Gmina Wartkowice, Gmina Zadzim oraz PGK TERMY Uniejów Sp. z o.o. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Stepień – Marszałek Województwa Łódzkiego, Józef Kaczmarek – Burmistrz Uniejowa, Piotr Kuropatwa – Wójt Gminy Wartkowice, Krzysztof Woźniak – Wójt Gminy Zadzim.
Patronat medialny: TVP 3 Łódź, Dziennik Łódzki, Uniejowskie Strony, W Uniejowie, Echo Turku, NaszeMiasto.pl, uniejow.net.pl.
Projekt realizuje Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni.
Zadanie „Splątani miłością do muzyki” jest finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2018 rok. Realizatorem zadania jest Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni.

Galeria autorstwa uczestników warsztatów multimedialnych pracujących pod opieką Martyny Kaźmierczak.