Narodowe Czytanie w Uniejowie

W minioną sobotę, 8 września, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem motywem przewodnim było osiem lektur, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Narodowe Czytanie jest akcją wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Zainicjował ją Prezydent Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. W kolejnych latach odbyło się wspólne czytanie utworów Aleksandra Fredry, „Trylogii”, „Quo Vadis”, Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W tym roku zaczytywaliśmy się w zaproponowanych przez Parę Prezydencką Nowelach polskich. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru 8 pozycji z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W Narodowym Czytaniu uczestniczył również Uniejów. W przedsięwzięcie włączyła się Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy ze Szkołą Podstawową. Przy kompleksie basenowo – termalnym młodzież czytała fragmenty „Katarynki” B. Prusa. Każdy z uczestników na przyniesionym przez siebie egzemplarzu książki otrzymał okolicznościową pieczęć, która będzie przypominać o uczestnictwie w akcji.

(A.Ow)