Nowy pojazd operacyjny w OSP Uniejów

Ford Transit to jeden z dwóch samochodów, które Gmina Uniejów w 2021 roku pozyskała na rzecz straży z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Nowy nabytek druhów z Uniejowa jest już gotowy do służby. W roli wozu operacyjnego zastąpi Lublina, którego z kolei wkrótce przejmie jednostka z Człop.

Pozyskany dzięki staraniom Burmistrza Józefa Kaczmarka samochód jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Niespełna 14-letni Ford był w zasadzie gotowy do jazdy. Niezbędne nakłady finansowe jakie należało ponieść, aby przygotować go do służby w uniejowskiej jednostce, dotyczyły zakupu nowego zestawu akumulatorów oraz niebieskich lamp ostrzegawczych.

– Dziękujemy, w pierwszej kolejności, Kierownictwu Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, w szczególności Panu Komendantowi – nadinsp. Sławomirowi Litwinowi. – podkreślili strażacy – Serdeczne podziękowania przekazujemy również na ręce Pana Burmistrza Józefa Kaczmarka – nie tylko za inicjatywę pozyskania auta na rzecz jednostki, ale i za nowe akumulatory oraz lampy zakupione przez Gminę.

Zarówno montażem lamp, jak i ogólnym przygotowaniem pojazdu do służby zajęli się osobiście druhowie. W ostatniej kolejności wykonano oznakowanie nadwozia, wymagane dla pojazdów uprzywilejowanych w ruchu:

Na ten moment, oprócz nowego nabytku, wyposażenie jednostki OSP Uniejów stanowią jeszcze trzy samochody: ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy Mercedes „Bogumił”, terenowy Honker i osobowe Renault Kangoo. Lekki samochód ratownictwa gaśniczego Lublin 3 (środkowy pojazd na zdjęciu poniżej) wraz z wyposażeniem będzie wkrótce przekazany strażakom z Człop.

– Lublin służył w naszej jednostce niezawodnie przez dwie dekady i nadal jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Z całą pewnością, zarówno druhowie, jak i mieszkańcy Człop będą mieli z niego pożytek, tym bardziej, że tamtejsza jednostka do tej pory w ogóle nie miała samochodu – dodaje Jacek Świątczak, Komendant Miejsko – Gminnego ZOSP RP.

Ford Transit, który zajął miejsce Lublina, jest już w pełni przygotowany do działania. Jak wspomniano na wstępie, będzie służył jako samochód operacyjny oświetleniowy. Auto ma na dachu wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy, natomiast w bagażniku, jako dodatkowy osprzęt, znajduje się agregat prądotwórczy.

(MB)