Oddaj swój głos na Lipę św. Jana Nepomucena – polską reprezentantkę w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021

Od 11 lat w całej Europie trwają poszukiwania drzew, które w swoich korzeniach kryją najciekawsze, niezwykłe historie.

Również w tym roku konkurs Europejskie Drzewo Roku 2021 ma swoją edycję.

W europejskiej stawce znalazło się także nasze polskie drzewo – Lipa Św. Jana Nepomucena, rosnąca w Dulczy Wielkiej w powiecie mieleckim. Jest ona jedynym polskim przedstawicielem w europejskiej rozgrywce, a do walki o ten prestiżowy tytuł stanęła razem z 13 innymi finalistami z całej Europy.

Lipa została laureatką jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów. Na potrzeby kolejnego – europejskiego już – etapu konkursu, lipa nazwana została Wiejską Dobrodziejką.

O wyjątkowości naszej polskiej reprezentantki świadczą słowa zawarte w jej konkursowym opisie:

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!

 

W imieniu Starosty Mieleckiego zwracamy się do Państwa z prośbą o oddanie swojego głosu na Lipę Św. Jana Nepomucena. Zagłosować można na oficjalnej stronie konkursu Tree of The Year: https://www.treeoftheyear.org/results.

Szczegółowy opis lipy, będącej polską kandydatką w plebiscycie, znajdą Państwo tutaj.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku potrwa już tylko do 28 lutego br., a jego wyniki zostaną ogłoszone 17 marca.