Orkiestry dęte po raz czternasty w Spycimierzu

Głośne brzmienia instrumentów dętych wypełniły Spycimierz w sobotnie popołudnie. Wszystko to za sprawą orkiestr, które pojawiły się na placu przy strażnicy OSP, aby wziąć udział w XIV edycji Gminnego Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych.

Festiwal to wydarzenie kulturalne i święto muzyki, które corocznie przyciąga wielu słuchaczy. Impreza nie ma charakteru konkursu. Dla artystów stanowi ona pole do prezentacji swoich muzycznych umiejętności, natomiast dla publiczności jest doskonałą okazją do znakomitej zabawy.

20 lipca 2019 r. o godzinie 18.30 uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał pan Robert Palka – pełniący obowiązki Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie. Powitał on gości przybyłych na uroczystość: pana Janusza Kosmalskiego – Wiceburmistrza Miasta Uniejów, pana Tadeusza Chmielewskiego – Prezesa Oddziału Powiatowego Związku OSP w Poddębicach oraz Wiceprezesa Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Uniejowie, panią Jolantę Ilską – Radną Rady Miejskiej w Uniejowie, pana Marka Jabłońskiego – Zastępcę Burmistrza Miasta Uniejów VI kadencji i wieloletniego Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie, pana Mariana Pięgota – byłego Burmistrza Uniejowa i kapelmistrza Orkiestry Dętej ZHP Uniejów.

Chwilę później Spycimierz i całą okolicę wypełniły dźwięki trąbek, waltorni, klarnetów, puzonów i werbli.

Każda z orkiestr – w tym roku były to: ZHP-OSP Uniejów  (młodzieżowa oraz dziecięca), OSP Wielenin i OSP Spycimierz – otrzymała możliwość zaprezentowania na scenie swojego dorobku muzycznego, jednak przedtem wszystkie zespoły wspólnie odegrały melodię utworu „Orkiestry dęte”.

Prowadzący poprosił orkiestry o wykonanie jeszcze jednego utworu – Sto lat – „gdyż kapelmistrz Włodzimierz Smolarek obchodził swoje imieniny, a kapelmistrz Jakub Pięgot będzie obchodził swoje imieniny”.

Formacje wykazały się wysokim poziomem artystycznym, oferując zgromadzonym własne aranżacje znanych utworów wywodzących się z bardzo różnych gatunków muzycznych. Wśród nich znalazły się nie tylko melodie marszowe, ale również szeroki wachlarz klasyki, utworów rozrywkowych i popularnych motywów z filmowych ścieżek dźwiękowych, polskich i zagranicznych szlagierów. Warto tutaj zauważyć, że w składzie zespołu z Uniejowa wystąpili muzycy w bardzo młodym wieku – nawet ze szkół podstawowych.

Wykonywane utwory i niezapomniane aranżacje stanowiły prawdziwą ucztę zarówno dla ucha, jak i ducha. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi brawami.

To jednak nie wszystkie atrakcje Festiwalu. Organizatorzy zadbali o to, aby podczas imprezy nikt się nie nudził . Nie zabrakło więc konkursów, a na zgłodniałych czekała pyszna, nie wojskowa, lecz strażacka grochówka. Do późnych godzin trwała także zabawa taneczna dla wszystkich uczestników Festiwalu.

Instrumenty, głośna muzyka i marszowy krok dostarczyły widzom i słuchaczom wielu miłych wrażeń, potwierdzając jednocześnie, że Gminny Festiwal Strażackich Orkiestr Dętych zawsze jest wydarzeniem wyjątkowym.

Organizatorami XIV Gminnego Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych w Spycimierzu byli: Uzdrowisko Termalne Uniejów, ZOMG ZOSP RP w Uniejowie, P.G. K. „TERMY UNIEJÓW” Spółka z o. o. w Uniejowie oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie.