Pary małżeńskie z Gminy Uniejów świętowały Złote Gody

Złote Gody to niezwykły Jubileusz, tak samo niezwykli są ludzie, którzy przeżyli ze sobą pół wieku. Tegoroczna uroczystość uhonorowania odbyła się 28 października w Domu Pracy Twórczej.

Pięćdziesiąt lat temu przysięgali sobie miłość oraz dołożenie wszelkich starań, aby ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwale, a w ostatni poniedziałek października 2019 r wspólnie świętowali przeżyte lata. Obecnych na uroczystości 17 z 20 zaproszonych par z terenu Gminy Uniejów odebrało medale „Za długoletnie Pożycie Małżeńskie” nadane przez Prezydenta RP. Uroczystego aktu dekoracji dokonał burmistrz Józef Kaczmarek wraz z Mirosławem Madajskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Uniejowie. Oprócz medali pary otrzymały pamiątkowe listy gratulacyjne i kwiaty.
Pod adresem dostojnych Jubilatów posypało się wiele słów uznania oraz podziękowanie za godne i długie, wspólne życie.
Dzisiejsze spotkanie to podzięka za trud pracy i wyrzeczeń, za piękny przykład pożycia małżeńskiego, za przykład pięknej miłości – mówiła Anna Kowalska, kierownik USC.
Życzenia złożyli również burmistrz Józef Kaczmarek oraz ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną fotografię, a następnie goście zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego rozmawiano o istocie małżeństwa; pary dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat recepty na udane małżeństwo. Choć sposobów na szczęście w małżeństwie jest wiele, na pierwszym miejscu plasowała się zgodnie miłość, cierpliwość, kompromis i wytrwałość.
Nie istnieje dom bez problemów, ale miłość daje szansę na przezwyciężenie próby czasu – mówiła pani Halina Greszko.
O oprawę muzyczną spotkania zadbała kapela „Spod Baszty”, która porwała gości do tańca.„Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” jest polskim cywilnym odznaczeniem państwowym, nadawanym przez Prezydenta RP. Medal stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły ze sobą 50 lat. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

W tym roku Złote Gody świętowali:
Zofia i Władysław Miłoszowie
Stanisława i Jan Opasowie
Leokadia i Jan Łysiakowie
Ewa i Jan Miszczakowie
Maria i Józef Kubiakowie
Halina i Kazimierz Fijałkowscy
Teresa i Kazimierz Grabowscy
Halina i Marek Jabłońscy
Anna i Karol Gadzinowscy
Zofia i Henryk Dąbrowscy
Zdzisława i Henryk Galeccy
Marianna i Władysław Pajorowie
Janina i Leon Markiewiczowie
Teresa i Zygmunt Nadolni
Jadwiga i Władysław Perkowscy
Halina i Jerzy Greszkowie
Teresa i Jan Trzebińscy
Halina i Kazimierz Ubraniakowie
Alicja i Włodzimierz Kosowie
Anna i Stanisław Brudkowscy

A.Ow.