Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon 2019

Po ubiegłorocznym sukcesie Uniejowian w Finlandii (III miejsce), w tym roku, 8 czerwca, w Uniejowie odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon, w którym wygrali … Finowie.

Ta niebanalna dyscyplina sportu opiera się na prostych zasadach. Mężczyzna dźwigając brzemię swojej wybranki pokonuje dystans z suchymi i mokrymi przeszkodami 253,5 m. Ten, który zrobi to w najkrótszym czasie, wygrywa. W tegorocznych Pierwszych Otwartych Mistrzostwach Polski organizowanych w Uniejowie, zajęła para z Finlandii Katja Kovanen i Taisto Miettinen. Na drugim miejscu uplasowali się Artur Świstek i Aleksandra Błaszczyk. Warto przy tym dodać, że pan Artur w ubiegłym roku wygrał pierwsze polskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon w Finlandii, organizowane w Uniejowie. Natomiast w Sonkajärvi w 2018 roku parze z Martą Kozanecką zajął trzecie miejsce.
Trzecie miejsce na podium oraz specjalna nagrodę – niespodziankę za najzabawniejszy strój otrzymali bezdyskusyjnie Monika Wielec i Piotr Wielec.

Mimo, że metod jest wiele, pary pobiegły w tzw. uchwycie estońskim, w którym żona zwisa głowa w dół na plecach męża i „trzyma” go za kark skrzyżowanymi nogami. Ta pozycja uwalnia ręce mężczyzny i zapewnia większe pole manewru. Wbrew pozorom, manewr wymaga sprawności i dużej dozy zaufania partnerów do siebie.

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody finansowe, a para z najlepszym czasem otrzymała prawo do startu w Mistrzostwach Świata w Finlandii. Natomiast para z najciekawszym strojem otrzymała nagrodę niespodziankę.

Na tegorocznych mistrzostwach uczestniczyła Starosta Powiatu Poddębickiego Małgorzata Komajda, oraz pomysłodawca fińskich mistrzostw w noszeniu żon – Eero Pitkänen. Uniejów otrzymał prawa do organizacji zawodów na podstawie porozumienia z władzami Sonkajärvi, które co roku, od 25 lat jest gospodarzem „Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon”.