Pierwszy taki kongres w Polsce

Artystyczne układanie obrazów kwiatowych: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

W dniach 28-29 kwietnia do Uniejowa przyjechało prawie 50 delegatów z różnych regionów Włoch, w których żywa jest tradycja układania obrazów kwiatowych, na międzynarodowy kongres poświęcony artystycznemu układaniu obrazów kwiatowych. Kongres zorganizowany został przez samorząd i włoskie stowarzyszenie Infioritalia. Od ubiegłego roku gmina współpracuje z organizacją Infioritalia. W czerwcu 2015 r. artyści ze Spycimierza ułożyli obraz z kwiatów na placu Świętego Piotra w Rzymie. Dzieło zwróciło uwagę zarówno turystów, jak i organizatorów. W sierpniu 2015 r. goście z Włoch zrewanżowali się ułożeniem obrazu z pyłu kwiatowego przy kościele w Wilamowie. W 2016 r. oprócz kongresu, partnerzy włoscy uczestniczyć będą w 5 imprezach w ramach Spycimierskiego Bożego Ciała 2016

Ulotna sztuka układania dywanów kwiatowych

Układanie dywanów kwiatowych klasyfikowane jest jako rodzaj sztuki ulotnej, czyli trwającej krótki czas. W tym rodzaju sztuki oprócz kwiatów wykorzystywane są też inne materiały: sól, kawa, trociny czy pył wulkaniczny. W Europie najbardziej spektakularne wydarzenia związanym z układaniem kwiatowych dywanów odbywają się we Włoszech (Infiorate), a także w Hiszpanii czy Flandrii. Poza naszym kontynentem dywany układane są w Ameryce Środkowej i Południowej, w Azji Środkowo-Wschodniej i Tybecie.

Międzynarodowy kongres w Uniejowie

Pierwszy kongres odbył się w 2006 r. na Wyspach Kanaryjskich, potem co dwa lata organizowany był w innych miejscach. W 2012 r. do Barcelony przyjechało 29 delegacji z 500 artystami. Ostatni kongres odbył się w Rzymie w 2014 r. Trzydniowa impreza obejmowała prelekcje, warsztaty, seminaria (np.: jak zdobywać pieniądze na sztukę ulotną), konkurs układania dywanów i ceremonię wręczania nagród. Ostatni dzień (29 czerwca) zbiegł się z uroczystością odtworzenia historycznej Infioraty na placu Św. Piotra (organizowanej od 1625 r.). W kongresie wzięło udział 70 delegacji, 1500 artystów, ułożono 3000 m² dywanów, na które zużyto 50 000 kwiatów, 2 tony soli, 100 worków trocin słomianych.

Na kwietniowy kongres do Uniejowa przyjadą znani włoscy eksperci zajmujących się historią, promocją i praktyką układania dywanów z żywych kwiatów. Przyjedzie m.in. prof. Domenica Boriello z Uniwersytetu w Neapolu, która przybliży temat komunikacji poprzez kwiaty, dr  Andrea Melilli, prezes Stowarzyszenia Infioritalia powie o znaczeniu sieci stowarzyszeń artystycznego układania kwiatów we Włoszech. Z kolei Oriana Montoneri, prezes Stowarzyszenia Artystów Infioratori w Noto wygłosi prelekcję o tym, jak Infiorata promuje turystykę i otwiera granice.  W ramach kongresu odbędą się też panele dyskusyjne oraz warsztaty układania obrazów z żywych kwiatów.

Obradom towarzyszyć będzie Tydzień Włoski w Uniejowie. W programie m.in. koncert muzyki włoskiej, live cooking na Zamku przeprowadzony przez kucharzy z Włoch, wystawa książek włoskich pisarzy i wystawa fotografii z najważniejszych włoskich Infiorat.

Spycimierskie Boże Ciało

W 2015 r., dzięki współpracy z organizacją Infioritalia, artyści z Włoch uczestniczyli w układaniu obrazu z pyłu kwiatowego przy kościele parafialnym w Wilamowie. Duże zainteresowanie turystów i zaangażowanie miejscowych artystów skłoniły uniejowski samorząd do organizacji cyklu imprez kwiatowych w 2016 r. pod wspólną marką „Spycimierskie Boże Ciało”. W ramach cyklu odbędą się wydarzenia angażujące wszystkie parafie z terenu gminy Uniejów:

30.04.-3.05 – tulipany dla Jana Pawła II przed kościołem w Spycimierzu

14-15.05 – obraz świętego Bogumiła w uniejowskiej kolegiacie

26.05 – kwietne dywany w Spycimierzu: Boże Ciało

2-3.07 – VI Festiwal „Królestwo Lilii” w Uniejowie

24-25.07 – obraz świętego Jakuba Apostoła przed kościołem w Wieleninie

27-28.08 – obraz świętego Wojciecha przed kościołem w Wilamowie