„Pietra Ligure in fiore”: największy w Europie festiwal kwietnych obrazów z udziałem spycimierskiej delegacji

Delegacja z Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”, z prezes Marią Pełką na czele, po raz pierwszy wzięła udział w największym w Europie pokazie kwietnych dywanów. Festiwal w miniony weekend (11-12 maja) odbył się we włoskim mieście Pietra Ligure.

Festiwal „Pietra Ligure in fiore”, będący wizytówką miasta, jest międzynarodowym punktem odniesienia w dziedzinie florystycznych aranżacji, a jego znaczenie podkreśla uczestnictwo miast chlubiących się długą tradycją artystycznego układania kwietnych obrazów. Wśród nich warto wymienić włoskie: Genzano di Roma, Bolsena, Gerano, Fabriano; hiszpańskie: Ponteareas i Castropol oraz portugalskie miasto Vila do Conde. W tegorocznej, VI edycji festiwalu, który odbywa się co 3 lata, wzięły udział aż 42 delegacje z całej Europy, m.in. z: Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Austrii, Węgier, Litwy oraz z Polski. Nasza, spycimierska delegacja wraz z Litwinami zostali po raz pierwszy zaproszeni na festiwal, dołączając (w charakterze gości honorowych) do grona prestiżowych miast pod względem tradycji układania infiorat.

Spycimierski zespół ułożył obraz o wymiarach 4 metry na 540 centymetrów, na którym pojawiły się dwa motywy przewodnie: Krzyż, który od początku istnienia parafii obecny jest w jej nazwie (Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz Hostia w kielichu, co odnosi się do najważniejszego święta parafii, a więc Bożego Ciała, znanego w całej Polsce z tradycji układania kwietnego dywanu o długości ponad 2 km na drodze procesji eucharystycznej.

Każda z delegacji otrzymała certyfikat, bo nie sposób było ocenić, która praca jest lepsza – relacjonuje Maria Pełka. – Wystarczyło przejść się od jednego do drugiego obrazu i człowiek był zachwycony widząc, to co ludzie zrobili. A czy nasz się wszystkim podobał? Mamy nadzieję, że tak. Przynajmniej tak mówili oglądając naszą pracę.

Historyczny udział w tak dużym festiwalu sztuki ulotnej członkom delegacji ze Spycimierza zapewnił moc wrażeń. Pani Prezes przyznaje, że aż trudno jest ogarnąć wszystko i opowiedzieć, czego w tym
włoskim mieście doświadczyli:

– Zapamiętamy niesamowitą atmosferę – mówi pani Maria. – Byliśmy tam po raz pierwszy, a każdy z nas czuł się wśród pozostałych delegacji z całego świata tak, jakbyśmy się ze sobą już od dawna znali. Obok nas byli Niemcy i Litwini, z którymi szybko znaleźliśmy wspólny język. Nie mówiąc już o delegacjach takich, jak ta z Alatri, która gościła u nas w Spycimierzu. Z nimi czuliśmy się jak z bliską rodziną.

Spycimierzan we Włoszech zaskoczyła pogoda. Zamiast słońca, zastali deszczową aurę, która sprawiała problemy z narysowaniem wzoru pod kwiatowe dzieło. Taka pogoda miała jednak ten atut, że przyzwyczajonym do polskiego klimatu uczestnikom nie doskwierał tym razem upał podczas kilkugodzinnej pracy.

Za trzy lata, jakbyśmy pojechali tam znowu, to będziemy już bogatsi o doświadczenie – uważa prezes Maria Pełka. – Udział w festiwalu pozwolił zobaczyć cudowne obrazy: co jeden, to ładniejszy! Jak przechodziliśmy z delegacją, pojawiały się wypowiedzi, że pewne pomysły, które można u nas wykorzystać, nikomu by nie przyszły do głowy. Tam na miejscu powstawały autentyczne plany. Wyrazy uznania należą się Panu Burmistrzowi, Józefowi Kaczmarkowi, że poprzez jego starania oraz inicjowanie całego szeregu działań, takich jak nasz udział w festiwalu w Pietra Ligure, coraz bardziej realna staje się szansa na włączenie ponad 200-letniej tradycji spycimierskich dywanów do grona światowego dziedzictwa UNESCO. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że chce mu się naszą tradycję tak promować i dbać o jej nieustanny rozkwit. Kilkanaście lat temu nikt z nas nawet nie przypuszczał, że ten lokalny zwyczaj będzie się rozwijał w międzynarodowym wymiarze. Współpraca z gminą daje pozytywne owoce!

Więcej informacji na temat festiwalu – historii, organizatora czy zasad uczestnictwa – znajdą Państwo w naszym poprzednim wpisie pt. „Spycimierska delegacja na kwietnym festiwalu we Włoszech”.