Piłkarskie święto w Uniejowie – pierwszy dzień już za nami

Czwartek, 12 września, upłynął pod znakiem piłkarskich zmagań na murawie boisk piłkarskich w Uniejowie. Była integracja, były emocje. A wśród zaproszonych gości piłkarz Ebi Smolarek oraz drużyna AMP Futbol Legia Warszawa.

Integracyjny Festiwal Piłkarski oraz III Turniej „Połączeni Pasją”  to dwa wydarzenia, które organizuje Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni w oparciu o pozyskane środki zewnętrzne.
W  tym wyjątkowym święcie futbolu bez granic biorą udział: dzieci, młodzież, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zawodnicy po amputacjach (lub wadami wrodzonymi kończyn) oraz osoby mniej lub bardziej związane z piłką. Wszyscy bez wyjątku: amatorzy, zawodowcy zapaleńcy oraz wielbiciele i kibice piłki nożnej udowadniają (i to nie po raz pierwszy), że „gra w nogę” jest dla wszystkich i wszystkim daje jednakową radość.
Wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi ludźmi
Czwartkowy Integracyjny Festiwal Piłkarski, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, rozpoczął się od spotkania drużyny AMP Futbol Legii Warszawa z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie. To najmłodsza sekcja klubu piłkarskiego Legia Warszawa SA, ale już z sukcesami na swoim koncie. Wśród zawodników AMP Futbol Legia Warszawa gra sześciu piłkarzy, którzy są jednocześnie reprezentantami Polski, a sama drużyna jest trzecią w Europie w tej dyscyplinie. Zespół powstał w wyniku przekształcenia istniejącej od 2016 roku Glorii Varsovia, ta zaś istniała po rozwiązaniu Lamparta Warszawa.
Dlaczego było wyjątkowo? Bo AMP Futbol to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji (lub wrodzonej wady rozwojowej) kończyny dolnej w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy. Uniejowska młodzież miała szansę spotkać się z osobami, które mimo przeciwności losu robią to, co kochają najbardziej i realizują swoją piłkarską pasję.

Zawodnicy odpowiadali na pytania młodzieży, mówili m.in.: o swoich pasjach (piłkarskich i nie tylko), celach, ale też trudnościach napotykanych w codziennym życiu. Piłkarze nie unikali trudnych pytań, a przy tym dali się poznać jako osoby z dużym dystansem do siebie i do własnej niepełnosprawności. Inspiracją i przykładem zwłaszcza dla młodych chłopaków był 14 – letni Maks Moroz, najmłodszy zawodnik drużyny i jeden z najmłodszych piłkarzy grających w Polsce w AMP Futbol.

Spotkanie podsumował Mateusz Szczepaniak, trener drużyny:  Chętnie uczestniczymy w takich przedsięwzięciach. Jak sama nazwa wskazuje, jest to turniej integracyjny i możemy się dzielić naszymi emocjami, przeżyciami. Możemy dzielić się sobą z innymi ludźmi. Najgorsze, co może spotkać osobę niepełnosprawną, to zamknięcie i oddzielenie od społeczeństwa. Takie wyjście poprzez sport, pokazanie swoich możliwości, sprawności, konkurowanie w tej samej dyscyplinie z osobami pełnosprawnymi to bardzo dobry kierunek, aby zapobiec wykluczeniu, co niestety jeszcze w naszych czasach ma miejsce,  aby osoby niepełnosprawne miały szansę się pokazać i czuć się przyjęte przez społeczeństwo.

Trening i turniej na boiskach
Po spotkaniu na hali sportowej impreza przeniosła się na kompleks boisk im. Włodzimierza Smolarka. Tam czekała kolejna niespodzianka dla wychowanków Uniejowskiej Akademii Futbolu. Ich patron, a aktualnie Prezes Polskiego Związku Piłkarzy – Euzebiusz Smolarek poprowadził trening pokazowy. Dla  młodych piłkarzy było nie lada gratką trenować pod okiem światowej klasy zawodnika.

Po treningu na murawie zostały rozegrane mecze towarzyskie. Jako pierwsi zagrali zawodnicy „Trampka” PŚDS w Czepowie oraz podopieczni  ZPEWIR w Stemplewie. Potem w rozgrywkach wzięli udział zawodnicy z Uniejowskiej Akademii Futbolu w trzech kategoriach wiekowych. Tego dnia można było zobaczyć mecz rozgrywany przez zawodników APM Futbol Legia Warszawa, a na koniec „nieco starszych” piłkarzy trenujących w drużynie OLDBOYS Termy Uniejów, z burmistrzem Józefem Kaczmarkiem na czele.
(A.Ow.)