Polsko – Włoski Weekend Kwiatowy

„Polsko – Włoski Weekend Kwiatowy” już za nami – przy kompleksie basenów oraz u stóp zamku w minioną sobotę i niedzielę było naprawdę gorąco. To zasługa Gości z południa, reprezentujących Krajowe Stowarzyszenie Artystycznego Układania Kwiatów „Infioritalia”, którzy od 2015 roku współpracują z tutejszym samorządem oraz prężnie działającym na terenie gminy Parafialnym Stowarzyszeniem „Spycimierskie Boże Ciało”.

Obie organizacje czynnie działają na rzecz promocji tzw. sztuki ulotnej, do której zaliczamy spycimierskie kwietne dywany oraz włoskie obrazy powstające z kwiatowego pyłu. Każdy, kto w sobotę znalazł się w pobliżu kompleksu basenów termalnych i Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich mógł obserwować artystów podczas pracy, mając przy tym szansę porównania dwóch różnych technik, którymi posługiwały się stowarzyszenia.

Sztuka delikatna jak motylek

Goście z Włoch na placu łączącym baseny i bramę zamkową skomponowali z różnobarwnego kwiatowego pyłu wielkoformatowy obraz, który swoim motywem nawiązywał do polsko – włoskiej współpracy. Dzieło przedstawiało kobietę z obfitym, kwiatowym wiankiem na głowie – to temat związany z tradycją, często pojawiający się na włoskich „infioratach” – wydarzeniach związanych z obchodami Bożego Ciała. Łagodny wyraz twarzy dziewczyny sprawia, że na otwartej dłoni siadają dwa motyle, symbolizujące obie narodowości (poprzez ubarwienie skrzydeł), które odnoszą się również do cech dzieł sztuki ulotnej: kwiatowe obrazy – podobnie jak motyle – nasyconymi barwami i geometrycznym wzorem zwracają uwagę na swoje piękno, z drugiej strony są tak samo delikatne i kruche, należy się z nimi obchodzić z czułością, otoczyć je troską, jedno i drugie w końcu jest równie ulotne.

W niedzielę 11 czerwca odwiedzający uzdrowisko mogli spróbować własnych sił w tworzeniu obrazów z kwiatowego pyłu. Od godziny 11.00, podczas zorganizowanych na tę okazję warsztatów, Włosi pokazywali jak posługiwać się ich techniką. Z lekcji skorzystali uczniowie szkoły podstawowej ze Spycimierza, ale zaraz po nich z zainteresowaniem do warsztatu dołączali przechodnie i turyści.

Spycimierska Kasztelanka u stóp Zamku

Równolegle do włoskiego, w pobliżu, powstawał drugi obraz, tym razem w sąsiedztwie Domu Pracy Twórczej. To praca Parafian ze Spycimierza, którzy przy pomocy żywych kwiatów ułożyli wzór ilustrujący legendę o spycimierskiej Kasztelance. Mający ponad 7 metrów (dłuższy bok) obraz odnosi się oczywiście do słynnej niemal w całej Polsce 200-letniej tradycji usypywania kwietnych kobierców na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu. Polsko – włoski weekend był tak naprawdę wstępem do właściwego wydarzenia, z którym związana jest bogata tradycja Spycimierza. Mowa o obchodach Bożego Ciała i Procesji Eucharystycznej, na potrzeby której z żywych kwiatów powstanie 2-kilometrowy dywan. Zachęcamy do uczestnictwa w tym niezwykłym święcie – to spotkanie z bogatą tradycją regionu i prawdziwa uczta dla zmysłów, jakiej nie doświadczą Państwo nigdzie indziej. Pracę Parafian przy układaniu religijnych motywów mogą Państwo obserwować już od wczesnych godzin porannych. Różnobarwny dywan będzie gotowy przed godziną 15-tą, pozostaną Państwu co najmniej 2 godziny na podziwianie skończonego kobierca w pełnej krasie. O 17.00 w kościele parafialnym p.w. Świętego Krzyża rozpocznie się nabożeństwo, a po nim procesja eucharystyczna, która przejdzie przygotowaną przez mieszkańców, ukwieconą ścieżką.