Prelekcje o geotermii dla najmłodszych mieszkańców gminy

Najmłodsi mieszkańcy gminy – uczniowie szkół podstawowych w Uniejowie, Wilamowie, Wieleninie i Spycimierzu wzięli udział w dniach 12-14.09. w prelekcjach edukacyjnych poświęconych geotermalnemu bogactwu naszego uzdrowiska.

Zajęcia dla dzieci dotyczyły walorów przyrodniczych uzdrowiska Uniejów oraz wykorzystania wód geotermalnych. Te nietypowe lekcje przyrody realizowane były w ramach projektu pt. „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie” prowadzonego przez Gminę Uniejów i finansowanego ze środków pochodzących z nagrody w konkursie Eko Hestia Spa edycja 2016 organizowanym przez ERGO Hestia SA i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Prelekcje przeprowadzili Ryszard Kaliński, Prokurent Geotermii Uniejów im. Stanisława Olasa sp. z o.o. oraz Karolina Smętkiewicz z Działu Promocji Urzędu Miasta w Uniejowie. Uczestnikami prelekcji było około 250 uczniów w różnym wieku – począwszy od klas 0 po II klasy gimnazjum. Słuchacze zajęć oraz wszyscy pozostali uczniowie szkół otrzymali niedawno wydaną w ramach tego samego projektu malowankę pt. „Pomaluj Uniejów” i „Pomaluj polskie uzdrowiska”, a także gadżety promocyjne Geotermii Uniejów – plany lekcji i zakładki do książek.

Uczniowie podczas spotkań mieli okazję dowiedzieć się między innymi czym jest gorąca woda wydobywana w Uniejowie i jak się ją pozyskuje oraz do czego ją wykorzystujemy. Prowadzący zabrali uczniów na wycieczkę wgłąb naszej planety, aby odpowiedzieć na pytanie skąd się bierze energia geotermalna. Uczniowie policzyli również ile jednolitrowych butelek można byłoby w ciągu 1 godziny napełnić woda geotermalną w Uniejowie (odpowiedź: aż 90 tysięcy). Głównym celem prelekcji było przybliżenie uczniom zagadnienia odnawialnych źródeł energii, a w szczególności zapoznanie ich z największym bogactwem przyrodniczym naszego uzdrowiska.   Podczas prelekcji prezentowany był także film promocyjny Uniejowa pt. Gmina Uniejów – uzdrowisko termalne w sercu Polski, który spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Relacja z prelekcji: zdjęcia i materiał video są dostępne również tutaj.

tablica_Uniejow_V_kolor_2000px