Rok akademicki 2020/21 uniejowskich Słuchaczy w obliczu nowych wyzwań

W ubiegłym tygodniu na fejsbukowym profilu Uniejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zamieszczono komunikat o odwołaniu uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2020/21. Planowane na 12 października wydarzenie w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, ze względu na bardzo dużą liczbę słuchaczy, już i tak miało odbyć się w okrojonej formie – z udziałem przedstawicieli poszczególnych grup i miejscowości.

– Niestety, w okolicznościach zaostrzenia przepisów, mających ograniczyć liczbę nowych zakażeń, omija nas ten uroczysty moment – wyjaśnia Urszula Urbaniak, Prezes Zarządu UTW. – Powodem takiej decyzji są kolejne rygory sanitarne, dotyczące limitów osób na spotkaniach organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych, obowiązujące w całym kraju od poniedziałku. Tradycyjna inauguracja się nie odbyła, natomiast w uzgodnieniu z artystami część artystyczna „W drodze po lepszy dzień” zostaje przełożona na „lepszy czas”, w 2021 roku. Nie odwołujemy na ten moment żadnych zajęć z tygodniowego planu – dodaje Pani Prezes.

Na listę słuchaczy Uniejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w nowym roku 2020/21 wpisało się 216 osób, w tym 26 po raz pierwszy. Seniorzy reprezentują wszystkie gminy powiatu poddębickiego, ale w szeregach studentów bez problemów znajdziemy także mieszkańców sąsiednich powiatów: tureckiego, kolskiego oraz łęczyckiego.

Najliczniejszą grupę słuchaczy stanowią seniorzy z terenu gminy Uniejów (106). Kolejne, pod względem ilości posiadaczy legitymacji tutejszego uniwersytetu, są gminy: Poddębice(33), Pęczniew (25), Dąbie (12), Turek (10), Przykona (6), Świnice Warckie, Zadzim i Wartkowice (po 5 słuchaczy) oraz Koło (3). Pozostali słuchacze – już pojedynczo lub parami – dojeżdżają do nas m.in. z Dalikowa, Dobrej, a nawet z Łasku!

 

Zajęcia odbywają się bez zmian

Od wtorku ruszają bezpłatne zajęcia komputerowe w 3 grupach o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Zajęciabędą realizowane w ramach projektu „Cyfrowa Akademia Seniora”, dzięki współpracy z Instytutem Nowych Technologii w Łodzi.

Przed nami jeszcze organizacja lektoratów, umożliwiających seniorom naukę podstaw języków obcych. Do wyboru dwa języki: angielski i niemiecki. W planie pierwszego semestru znajdują się comiesięczne ciekawe wykłady, a także warsztaty, w tym prozdrowotne, psychologiczne i plastyczne. Chętnie przyjmiemy nowe propozycje zajęć od osób zainteresowanych współpracą z nami! – zachęca do współpracy Pani Urszula.

 

Zajęcia sportowe i ruch na świeżym powietrzu

Uniejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku po raz kolejny znalazł się w projekcie Łódzkiej Federacji Sportu „Łódzkie dla seniorów +”, z którego finansowane są wynagrodzenia instruktorów.

Po rekrutacji  już od 28 września rozpoczęto wejścia na basen i zajęcia ruchowe, ujęte w tygodniowym planie zajęć. W chwili obecnej na aerobic na sali uczęszczają 3 grupy. Niewiele mniej, bo 2 zespoły, stanowi sekcja gry w kręgle. Z kolei, bardzo dużą popularnością cieszą się zajęcia jogi – w tym przypadku wszystkich chętnych do ćwiczeń seniorów należało podzielić na 4 grupy.

Działa sekcja nordic walking uniejowskiego uniwersytetu, która od początku jest dobrze zintegrowaną grupą. Bierzmy przykład, korzystając z ruchu na świeżym powietrzu – na ostatnim spacerze dołączyli nowi słuchacze. Nie zabraknie miejsca dla następnych – grupa otwarta, można do niej dołączyć. Alejki parkowe to wspaniale trasy do marszu i ćwiczeń. W okresie zimowym zajęcia przeniosą się do centrum miasta. Nie zabraknie również ćwiczeń ogólnorozwojowych na sali gimnastycznej. Wszystko to pod okiem fachowego instruktora, dr. Zdzisława Jaskólskiego.

– W tym trudnym czasie nikt się nie spodziewał takiej liczby słuchaczy. Jednak senior broni się przed samotnością, a przede wszystkim wie, czym jest ruch. To wspaniały lek i pożytecznie spędzony czas wolny: na świeżym powietrzu, w basenie z naszą leczniczą solanką, na sali gimnastycznej, ale przede wszystkim i to po pierwsze – we wspaniałym towarzystwie!

(MB)